Par rokdarbiem

Kā nomainīt saplīsušu rāvējslēdzēja kuģīti?

Kā nomainīt saplīsušu rāvējslēdzēja kuģīti?

Visbiežākā āra apģērbu problēma ir saplīsis rāvējslēdzējs. Notrūkušu kuģīša mēlīti iespējams vienkārši nomainīt, pieliekot jaunu. Veikalos tās iespējams iegādāties atsevišķi. Ja ir saplīsuši rāvējslēdzēja zobiņi, nekas neatliek, kā mainīt visu rāvējslēdzēju. Tas ir visai pinķerīgs darbs, ko nereti uzticam profesionāļiem. Taču bieži vien vaina meklējama rāvējslēdzēja kuģītī (saukts arī par sunīti).

Ir noplīsusi mēlīte tā, ka jaunu vairs nav iespējams pielikt, vai arī kuģītis neveic savu aizvēršanas-atvēršanas funkciju. Pastāv divas iespējas – mainīt visu rāvējslēdzēju, vai nomainīt tikai kuģīti (to arī iespējams iegādāties atsevišķi). Ja maina rāvējslēdzēju, ieteiktu pievērst uzmanību jaunā rāvējslēdzēja funkcijām. Tagad ir pieejami āra apģērba rāvējslēdzēji, kuriem iespējams atvērt augšējo atduri (kas neļauj kuģītim “aizmukt”), lai nomainītu kuģīti. Mainot tikai kuģīti, ieteiktu pievērst uzmanību, vai jaunais kuģītis ir tās pašas firmas ražojums, kas rāvējslēdzēja – pastāv iespēja, ka kuģītis var nederēt.

Šajā gadījumā bērna ziemas kombinezonam ir saplīsis kuģītis gan kabatām, gan aizdarei. Kuģītim ir noplīsusi mēlīte līdz ar stiprinājumu, kas krietni apgrūtina rāvējslēdzēja izmantošanu. Nolēmu pati to nomainīt. Lai būtu droša par kuģīša atbilstību, devos uz veikalu ar visu kombinezonu, lai piemeklētu derīgu. Iepriekš vienam saplīsušajam rāvējslēdzējam noņemot augšējās atdures. Izvēlējos tādu, kas der un kas visatbilstošāks pēc krāsas. Diemžēl veikalā nebijas iespējams iegādāties atdures (metāla “skaviņas”). Tā kā kombinezonam tās ir plastmasas, noņemot tās atpakaļ vairs uzlikt nevar. Ja veikalā tās ir pieejamas, tās ir jānopērk, vai arī improvizējot jāveido pašam.

Pati kuģīša nomaiņa norit ātri. Kombinezonam ir rāvējslēdzējs, kuram nevar atvērt augšējās atdures. Tās ar plakanstangām noņemu un izmetu, jo vairs atpakaļ pielikt nevar. To darot uzmanos, lai nesabojātu rāvējslēdzēja zobiņus. Ja rāvējslēdzējam ir metāla atdures, tās var vienkārši atvērt un pēc kuģīša nomaiņas atkal uzlikt.

Kad augšējās atdures noņemtas, noņemu saplīsušo kuģīti un uzlieku jauno. Kabatām papildus nākas mazliet atārdīt kabatas augšmalas nošuvi, lai ērtāk būtu nomainīt kuģīti.

Beigās nepieciešams izveidot rāvējslēdzējiem augšējo atduri:

  • izmantot metāla atdures no kāda veca, nederīga rāvējslēdzēja, tās uzliekot labotajam rāvējslēdzējam.
  • piešūt katrā atdures vietā pērlīti vai plakanu dekoratīvo akmentiņu (meitenei mētelītis izskatītos elegantāk).
  • vairākas reizes ar resnu diegu nošūt atdures vietas, veidojot pietiekami lielu valnīti, kas neļautu jaunajam kuģītim pazust.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna