Par rokdarbiem

Ielāpi

Ielāpi

Pa kuru laiku! – tā varētu iesaukties ikviena māmiņa, raugoties uz pavisam jaunām biksēm, kuru ceļgalā rēgojas svaigi iegūts caurumiņš. Ja tas netiek laikus pamanīts, tad mazais pirkstiņš paveic savu darbiņu, un bikšu ceļgalu jau rotā visai liela izmēra nedarbs. Nu ir nepieciešams ielāps.

Bērnudārza vecuma bērni pasauli iepazīst aktīvā darbībā – skrienot, lecot, rāpojot un šļūcot. Tāpēc nav brīnums, ka apģērbs ceļgalos un elkoņos no tā cieš visvairāk. Šīs vietas izdilst neticamā ātrumā. Lai pagarinātu apģērba mūžu, izdilušajām vietām piešuj vai pielīmē ielāpus – tie ir nopērkami gatavā veidā, bet tos var sameistarot arī pats.

Viens, divi un gatavs

Gatavie ielāpi ir nopērkami lielveikalos vai specializētajos audumu, rokdarbu veikalos. Visbiežāk veikalos esmu ievērojusi džinsa (denima) auduma ielāpus, bet ir nopērkami ielāpiņi arī no kokvilnas auduma, kā arī izšūti smukumielāpi – uzšuves. To kreiso pusi klāj līmes kārtiņa. Ielāpu piegriež vajadzīgajā lielumā un vienkārši piegludina uz apģērba, ievērojot norādes instrukcijā, tādejādi aizlāpot plīsušo vai nostiprinot izdilušo apģērba vietu. Papildus drošībai ielāpu iesaku arī piešūt (sintētiskiem audumiem tas būtu jādara obligāti!).

Veidoju pati

Ielāpus var izgatavot arī pats – no auduma vai ādas gabaliņa. Šinī piemērā trikotāžas biksēm vienas staras ceļgalā ir izveidojies caurums, kā arī audums ap to ir krietni padeldēts. Nolemju uz cauruma likt ielāpu, izmantojot pēc krāsas pielāgotus audumus.

Ielāpus veidoju tā – izgriežu no cita auduma ielāpu izmērā, kas man nepieciešams, un to nodublēju ar līmes starpliku.

Ielāpam nolemju vēl papildus izveidot aplikāciju. Izgrieztos motīvus pielīmēju ar auduma līmi. Ja nevēlas, lai ielāpa maliņas irtu, tās var apšūt ar rokas dūrienu, šujmašīnas zig-zag dūrienu, vai apstrādāt ar slīpā diega lentīti.

Ielāpa uzlikšanai izmantoju abpusēju līmes starpliku – tīmeklīti. To pārdod kā lentīti, kurai abās pusēs ir līme. Lentīti var sagriezt mazākos gabalos un pielāgot, piemēram, ielāpa formai. Dažreiz vienai abpusējās līmes starplikas lentas pusei ir piestiprināts papīrs, kas atvieglo tā izmantošanu – nenoņemot papīru, vispirms vienu lentas pusi pielīmē pie ielāpa. Tad papīru noņem un ielāpu ar lentu pielīmē vajadzīgajā vietā, piegludinot ar gludekli.

Sagriežu abpusējās līmes starplikas lentu vairākos gabalos ielāpa garumā un viegli piediedzu, lai nenokrīt.

Tā kā caurums ir liels, pirms ielāpa likšanas, to no kreisās puses nodublēju ar līmes starplikas gabaliņu. Tad sagatavoto ielāpu lieku virsū cauruma vietai un piegludinu. Ar diegu piešuju pa perimetru.

Mazāko caurumiņu uz otras bikšu staras vispirms aizšuju. Tam pa virsu lieku abpusēju līmes starpliku ielāpa formā (var izmantot arī auduma līmi). Pa virsu līmes starplikai novietoju ielāpiņu un piegludinu ar gludekli. Tad pa perimetru ielāpu piešuju biksēm.

Lai ielāps labāk turētos, to var piešūt pie biksēm ar šujmašīnu, izmantojot zig-zag dūrienu, vai šķērsām nošujot pāri ielāpam (līdzīgi kā stepētam audumam). Bet to būs visai grūti izdarīt gatavām biksēm (it īpaši maza bērna). Tad ieteicams atārdīt soļa vīli, piešūt ielāpu un beigās atkal sašūt vīli.

Dubultie ceļgali – alternatīva ielāpam

Šujot bikses, jau iepriekš var parūpēties par bikšu ceļgalu drošību – vēl nesašūtu bikšu priekšstaras detaļām piešujot ielāpus, kā aprakstīju iepriekš, vai veidojot dubultos ceļgalus biksēm.

Izmantojot bikšu piegrieztnes priekšstaras detaļu, izveido papildus detaļu – dubulto ceļgalu detaļu. Piegriežot soļa un sānu griezummalām pieliek vīļu uzlaides tādas kā priekšstaras detaļai. Bet detaļas augšmalai un apakšmalai vīles uzlaide – 0,7 cm. Augšmalu un apakšmalu noloka un piešuj priekšstaras detaļai. Vēl pa virsu nošuj dekoratīvas nošuves (līdzīgi kā stepētam audumam), tādejādi papildus nostiprinot abas detaļas. Tad bikses tālāk šuj kā parasti. Jaunajām biksēm dubultie ceļgali var kļūt par interesantu akcentu, var teikt, pat “odziņu”.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna