Par rokdarbiem

Griezummalu apstrāde, ja nav overloka

Griezummalu apstrāde, ja nav overloka

Modeļu aprakstos bieži vien ir norāde vīļu malas apdiegt ar overloku. Taču mājas apstākļos tās var apstrādāt, neizmantojot overloku, vai neapstrādāt malas vispār, ja audums ir neirstošs, piemēram, flīss, mākslīgā kažokāda. Šajā rakstā apkopoju dažus ieteikumus griezummalu apstrādei, ja nav pieejams overloks.

Zigzaga dūriens

Šī ir populārākā alternatīva apdiegšanai ar overloku mājas apstākļos, šujot ar šujmašīnu. Ieteikums trikotāžas audumu malu apstrādei izvēlēties diezgan plašu zigzaga dūrienu. Šujmašīnu ražotāju rokasgrāmatās atradīsiet norādes un ieteikumus zigzaga dūrienu platuma un garuma izvēlei dažādu veidu un biezumu audumiem. Jaunākās paaudzes šujmašīnas piedāvā papildu alternatīvas, piemēram, trīssoļu zigzaga un overloka dūrienu.

Zigzaga šķēres drēbniekiem

Ērts, vienkāršs un ātrs veids, kā apstrādāt auduma malu, lai tā neirtu.

Ar roku dūrienu apdiegt griezuma malu

Malu var apdiegt arī ar roku, piemēram, ar apdiegumdūrienu.

Malu savienošana ar dubulto vīli

Tas ieteicams smalkiem, plāniem audumiem. Detaļu griezummalas neapstrādā, bet sašuj detaļas, izmantojot dubulto vīli, – vispirms detaļas saliek kopā ar kreisajām pusēm un nošuj apmēram 0,5 cm platu vīli. Pēc tam atgludina un pārloka, lai detaļas ir kopā ar labajām pusēm, un nošuj nedaudz platāku vīli.

Maskavas vīle

Risinājums smalkiem, plāniem audumiem. Ieteicams, piemēram, smalka auduma volānu malu apstrādei. Noloka aptuveni 0,5 cm platu malu un nošuj 0,2 cm platu vīli. Ar šķērēm uzmanīgi nogriež lieko malu. Vēlreiz noloka malu un atkal nošuj 0,2 cm platu vīli.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna