Par rokdarbiem

Ziemassvētku dekors – eņģelītis

Ziemassvētku dekors – eņģelītis

Šis ir vienkāršs, bet aizraujošs veids, kā radoši pavadīt laiku kopā ar bērnu, tai pat laikā veidojot svētku dekorus. 

Šoreiz padomā ir izveidot dekorus eņģelīšus, ko var izmantot gan kā eglītes vai svētku galda rotājumu, gan kā dekoratīvu elementu iesaiņojot dāvanas. Eksperimentējot ar materiālu, radās variācijas dekoriem, bet par to noslēgumā…

Nepieciešams (dekoriem “eņģelīšiem”)

  • dzija, tambordiegs (lieti noder dzijas atlikumi, piemērā izmantota dzija ar spīdumiņu)
  • PVA līme
  • papīrs
  • šķēres
  • līmlente
  • plēves kabatiņa
  • tilla audums
  • pieskaņots šujamdiegs un adata
  • dekoratīva pērlīte un metāla dekoratīvs elements

Veidne

Izgatavoju konusveida veidni – ap kuru tiks vīts pavediens. To pagatavot ir pavisam vienkārši. Veidoju no papīra tūtiņu, ko nostiprinu ar līmlentes gabaliņu. Nogriežu apakšmalu, lai ir līdzena.

Lai dekors nepielīmētos pie papīra, papīra veidni no ārpuses aptinu ar plēvi, izgrieztu no plēves gabala (p., vairs nevajadzīgas plēves kabatiņas vai pārtikas plēves). Nostiprinu ar līmlentas gabaliņiem. Sanāk izveidot divas konusveida veidnes – vienu no papīra, otru – no plēves. Veidnes varēs izmantot vairākkārt.

Tinu korpusu

Traukā ieleju PVA līmi, pievienoju nedaudz ūdens. Tajā lieku dziju, ko izmantošu dekora korpusa veidošanai, un piesūcinu ar līmi. Lai dzija nesapiņķerētos, pavedienu ar līmi var apstrādāt pa gabaliem. Piemērā izmantota izārdīta adījuma dzijas pavediens, tādēļ tas ir “skruzuļains”, kas maniem eņģeļu svārkiem piešķir papildu efektu.

Dekora veidni lieku uz plēves gabala, lai nenotašķītu un nesalīmētu darba virsmu. Izņemu no trauka dziju, nedaudz nospiežu līmi (lai nepil) un tinu ap veidni. Cenšos tīt krustu šķērsu. Kad darbs pabeigts, izveidoto dekora korpusu lieku žāvēties. Jārēķinās, ka tas žūs visu dienu.

Veidoju eņģeli

Vispirms izņemu papīra veidni, tad uzmanīgi noņemu plēves veidni. Eņģeļa dekora korpuss gatavs.

Veidoju eņģelim galvu un spārniņus. Nogriežu tilla gabalu – platums apmēram 40 cm un augstums kā korpusam. Ar sadiegumdūrienu nošuju vienu garāko tilla gabala malu un savelku, izveidojot dekoram “apakšbruncīšus”.

Tos ievietoju izveidotajā dekora korpusā un piešuju pie tā augšmalas.

Lieko audumu apakšmalā nogriežu.

Veidoju galvu – pie augšmalas piešuju palielu dekoratīvu pērli un virs tās dekoratīvu metāla elementu. Pa vidu izveidoju cilpiņu, lai dekoru var iekārt, piemēram, eglītē.

Veidoju spārniņus. Saloku tilla gabalu vairākās kārtās un pa vidu aptinu ar nelielu tilla strēmeli, izveidojot tauriņu. Tie būs eņģeļa spārni.

Piešuju pie korpusa.

Citas variācijas

Šo pašu dekora korpusa veidošanas principu var izmantot, lai, piemēram, izveidotu dekoru–zvaniņu vai dekoru–eglīti, vai galda dekoru–ragu.

Zvaniņam izmantoju sudraba krāsas tambordiegu, mēlītei – tambordiegu un akmentiņu, ko piestiprinu ar pieskaņotu lentu.

Eglītei izmantoju zaļu četrdiegu dziju un ļoti vieglas dekoratīvas zeltītas putuplasta bumbiņas. Pa vidu izmantoju baltu organzas gabalu, ko satinu līdzīga konusveida tūtiņā, ievietoju izveidotajā korpusā, piešujot pie apakšmalas. Šādu eglīti var novietot gan uz galda, gan izmantot kā piekarināmu dekoru telpā.

Galda dekors “pārpilnības rags” veidots kā rotājums galdam. Tajā var iebērt nedaudz dekoratīvu zelta bumbiņu, bet, ja ir mazi bērni, tad bumbiņas labāk aizstāt ar konfektēm vai mazām piparkūkām.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna