Par rokdarbiem

Volānsvārki

Volānsvārki

Nereti tiem, kas šuj, plauktos sakrājas lielāka un mazāka izmēra audumu atgriezumi, no kuriem var uzšūt, piemēram, šādus gaisīgus un pavasarīgus volānsvārkus meitenei (izmērs 128).

Nepieciešams

  • Velveta audums (augšmalai un volānam) – 50 cm (platums 72 cm). Izmantots ļoti plāns rozā velveta audums.
  • Drāna apakšsvārkiem – 23 cm (platums 46 cm) x 2 gab. Izmantots ļoti plāns kokvilnas audums, pieskaņots velveta auduma krāsai.
  • Raibs volāns – 20 cm (platums 82 cm) x 2 gab. Izmantots ļoti plāns raibs kokvilnas audums.
  • Vienkrāsains volāns – 20 cm (platums 82 cm) x 2 gab. Izmantots plāns tumši rozā kokvilnas audums.
  • Gumija – 65 cm (platums 3,5 cm).
  • Audums tauriņam – divi 20×15 cm auduma taisnstūri (izmantots raibais un tumši rozā krāsas audums) un 6,5×8 cm tumši rozā auduma taisnstūris tauriņa lentītei.
  • Lentīte cilpām – 44 cm (platums 0,2–0,5 cm).

Piezīme – auduma platumu var variēt. Piemērā izmantots tāds platums, kāds bija auduma atgriezums.

Darba gaita

Svārku augšdaļa

No velveta auduma piegriež 20 cm garu un 72 cm platu taisnstūri. Ar overloku vai zig-zag dūrienu apdiedz visas griezummalas. 20 cm garās malas savieto labajām pusēm kopā un nošuj 1 cm platu vīli – tā ir svārku mugurdaļas viduslīnija. Sakārtojot svārkus tā, lai vīle ir mugurdaļas vidū, nepieciešams atzīmēt svārku sānu malas, kas vēlāk kalpos kā atzīmes svārku apakšdaļas un lentīšu cilpu piešūšanai.

Augšmalu noloka 4,7 cm uz iekšpusi un nošuj ar 0,7 cm vīli, atstājot apmēram 5 cm neaizšūtu malu, pa kuru ievērt gumiju.

Apakšsvārki

Apakšsvārkiem 0,5 cm gar augšmalu nošuj divas paralēlas šuves savilkuma veidošanai, bet pagaidām savilkumu neveido. Sašuj apakšsvārku sānu vīles ar dubulto vīli, tādejādi neapstrādājot šīs griezummalas. Vispirms abas apakšsvārku detaļas savieto kreisajām (!) pusēm kopā un nošuj 0,5 cm platu vīli. Nogriež sānu griezummalu audumu aptuveni 0,2 cm, lai veidotu šaurāku šuves malu. Izver apakšsvārkus uz labo pusi un atgludina sašūtās sānu vīles. Tad savieto abas apakšsvārku sānu daļas labajām pusēm kopā un nošuj 0,4 cm platas sānu vīles (griezummalas iešūtas vīlē).

Apakšsvārku apakšmalu apstrādā ar tā saucamo Maskavas vīli – noloka apakšmalu 1 cm uz iekšpusi un nošuj ar 0,5 cm vīli. Nogriež lieko audumu pēc iespējas tuvu vīlei. Tad vēlreiz noloka malu un nošuju ar 0,2 cm vīli.

Volāni un svārku apakšdaļa

Volānu no tumši rozā auduma sagatavo tāpat kā apakšsvārkus – sānu malas sašuj ar dubulto vīli, bet apakšmalu – ar Maskavas vīli. Tāpat sagatavo volānu no raibā kokvilnas auduma.
Katram volānam 0,5 cm gar augšmalu nošuj divas paralēlas šuves savilkuma veidošanai. Veido savilkumu apakšsvārku platumā. Tad apdiedz savilkto augšmalu.

Uz apakšsvārku labās puses atzīmē volānu piešūšanai novietojuma augstumu – tumši rozā volāna augstums ir 9,7 cm no apakšsvārku augšmalas, bet raibais volāns tiek izvietots 2,7 cm no apakšsvārku augšmalas. Attiecīgi katru volāna augšmalu savieto pie norādēm (ievērojot arī sānu vīles) ar auduma labajām pusēm kopā un piešuj ar 0,7 cm vīli.

Apakšsvārku augšmalā veido savilkumu svārku augšdaļas platumā. Tad apdiedz savilkto augšmalu.

No velveta auduma piegriež divas detaļas, katru 15 cm garumā un 73 cm platumā. Apdiedz sānu malas ar overloku vai zig-zag dūrienu. Savieto abas detaļas labajām pusēm kopā, ievērojot plūksnojuma virzienu. Sašuj sānu malas ar 0,7 cm vīli. Apakšmalu apstrādā ar Maskavas vīli. Volānam 0,5 cm gar augšmalu nošuj divas paralēlas šuves savilkuma veidošanai. Veido savilkumu svārku augšdaļas platumā. Tad apdiedz savilkto augšmalu.

Sadiedz apakšsvārku augšmalu ar velveta volānu augšmalu, ievērojot sānu vīles.

Savieto svārku augšdaļas apakšmalu ar svārku apakšdaļas augšmalu labajām pusēm kopā. Nošuj ar 1 cm vīli.

Šūts tauriņš

Savieto abus 20×15 cm auduma taisnstūrus labajām pusēm kopā un nošuj ar 0,7 cm vīli, atstājot 4 cm platu neaizšūtu malu. Nogriež lieko audumu no stūrīšiem. Izver uz labo pusi, sakārto, aizšuj atvērto malu un tauriņu nogludina.

Sagatavo lentīti. 6,5×7 cm lielo tumši rozā auduma taisnstūri pārloka gareniski ar kreiso pusi uz āru. Garāko malu un vienu galu nošuj ar 0,5 cm vīli. Nogriež lieko audumu no sašūtajiem stūrīšiem, izver uz labo pusi, sakārto. Nogludina. Apdiedz lentītes galu, kas nav aizšūta.

Lentīti apliek sagatavotajam tauriņa taisnstūrim pa vidu un savelk, cik nepieciešams, liekot pāri apdiegtajam sašūto lentītes galu. Lentītes galus sašuj.

Gatavo tauriņu piediedz pie svārku augšdaļas – piediedz tauriņa augšdaļu un sānu malas līdz pusei (jeb līdz svārku augšdaļas apakšmalai). Mazgājot svārkus, tauriņu ieteicams noņemt.

Lentītes un gumija

Lentīti pārgriež divās vienādās daļās. Katru pārloka un galus savieno ar mezgliņu. Svārku sānmalās iekšpusē zem gumijas piešuj izveidotās cilpas. Tā svārki būs ērtāk uzglabājami uz pakaramā.

Beigās iever gumiju, tās galus sašuj. Aizšuj atvērumu.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna