Par rokdarbiem

Vasarīgs tērps lellītei

Vasarīgs tērps lellītei

Lellītes komplekts sastāv no trikotāžas topiņa, kupliem kokvilnas svārciņiem un elegantas pludmales somiņas.

Topiņš

Nepieciešams

  • plāns trikotāžas audums 13,5 cm platumā un 9 cm augstumā (var izmantot veca T-krekla gabaliņu, pieskaņotu izvēlētajam svārku audumam
  • kontrastējošs šujamdiegs (šajā piemērā koši dzeltenā krāsā)

Griezummalas neapstrādāju, bet, ja ir overloks, tās var apstrādāt ar to.

Darba gaita

Savieto 9 cm augstās griezummalas labajām pusēm kopā un sašuj 0,5 cm vīli ar roku atpakaļdūrienā  (tā būs mugurdaļas centrālā vīle).

Noloka augšmalu uz iekšu 1 cm, piešuj malu ar atšuvumdūrienu. 0,4 cm no augšmalas ar dzeltenu diegu nošuj dekoratīvu šuvi ķēžu dūrienā. Kā šūt ķēžu dūrienu var uzzināt rakstā “Salvete ar tauriņu”.

Apakšmalu noloka uz iekšu 1 cm, piešuj malu ar atšuvumdūrienu.

Svārki

Nepieciešams

  • vidēji biezs kokvilnas audums 53 cm platumā 14 cm augstumā
  • gumija 1 cm plata, 11 cm gara
  • kokvilnas slīpā diega lentīte 51 cm garumā (izmantoju 2 cm plato, pārgriežot garumā uz pusēm, lai apstrādātā svārku maliņa sanāk pēc iespējas šaurāka)

Darba gaita

Nogriež no vienas taisnstūra malas 3 cm strēmeli 14 cm augstumā – tā būs piejosta svārkiem.

Pārējais taisnstūris 50×14 cm būs svārku daļa. Malas savieto labajām pusēm kopā un nošuj ar šujmašīnu 1 cm vīli 14 cm augstumā – tā būs mugurdaļā svārku vidusvīle. Katru sānu griezummalu apdiedz ar zig-zag dūrienu vai overloku. Atgludina vīli.

Piešuj slīpā diega lentīti svārku apakšmalai. Kā to izdarīt, lasiet rakstā “Kā piešūt slīpā diega lentīti”.

Augšmalā veido savilkumu. 0,3 cm no augšmalas nošuj ar roku sadiegumdūrienu un savelk vīli, veidojot krokojumu, ko sakārto tā, lai augšmalas garums ir 13 cm. Tā kā svārki veidojas kupli un krokojums ir visai blīvs, nošuj 0,3 vīli gar augšmalu, tādējādi nofiksējot izveidoto krokojumu.

Šuj piejostu. Apdiedz piejostas griezummalas. Savieno jostas galus labajām pusēm kopā un sašuj 0,5 cm vīli. Savieto svārkus ar piejostu labajām pusēm kopā (dēļ kupluma tas var būt mazliet sarežģīti), lai sakrīt svārku mugurdaļas vīle ar piejostas vīli. Nofiksē ar kniepadatām. Nošuj 0,5 cm vīli, piešujot vienu piejostas malu pie svārkiem. Tad pārloka piejostu uz svārku iekšpusi un piešuj otru piejostas malu svārkiem gar iepriekš nošūto vīli ar rokas atšuvumdūrienu, atstājot neaizšūtu 2 cm malu. Pa to iever gumiju, sašuj tās galus. Malu aizšuj.

Pludmales somiņa

Nepieciešams

  • kanvas vai jebkāds cits stingrs audums 4,5×10 cm
  • Izgriezts motīvs no svārkiem izmantotā auduma
  • kanvas auduma krāsai pieskaņots mulinē diegs
  • koka pērlītes
  • auduma līme

Darba gaita

Abas 4,5 cm garās malas noloka uz iekšpusi un piediedz (tās būs somiņas augšmalas).

Pārloka audumu uz pusēm izveidojot 4,5×4 cm somiņu, kuras sānu malas sašuj ar mulinē diegu ar pogcaurumu dūrienu.

Uz somiņas priekšdaļas izvieto izgriezto zieda elementu un pielīmē – motīva kreiso pusi noklāj ar auduma līmi un uzlīmē uz somiņas. Ļauj nožūt, tad caur drāniņu piegludina.

Šuj somiņas rokturīti. Mulinē diegu (3 pavedieni) piešuj pie vienas somiņas malas, piešuj vienu koka pērlīti, tad saver tik pērlītes, cik nepieciešams, pēdējo piešujot pie otras somiņas malas. Diega galu nostiprina ar mezglu.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna