Par rokdarbiem

Uz mežu pēc vitamīniem

Uz mežu pēc vitamīniem

Kam gan negaršo mazās, smaržīgās meža zemenītes vai mellenes! Ir īstais laiks doties uz mežu pēc vitamīniem bagātajām odziņām. Pašu lasītas tās garšo vislabāk. Bez tam, uz vietas mežā tās var nogaršot, vai pietiekami labas.

Gan meža zemenes, gan mellenes ir bagātas vitamīniem un citām vērtīgām vielām. To vērtību jau izsenis izcēluši dziednieki, tautas medicīnā izmantojot gan ogas, gan augu lapas (tējām un uzlējumiem). Augu lapas žāvē ēnainā vietā, bet uzglabā papīra, lina maisiņos vai noslēgtos stikla traukos tumšā vietā istabas temperatūrā.

Meža zemeņu aromāts ir neaizmirstams. Sārtās odziņas satur B grupas vitamīnus, C vitamīnu, askorbinskābi, ēteriskās eļļas, kalciju, pektīnu un daudz citu vērtīgu vielu. Protams, vislabāk tās ēst svaigas, lai gan ogas var arī kaltēt vai gatavot no tām ievārījumu (ja paliek pāri). Ogas un meža zemeņu tēju iesaka lietot vielmaiņas regulēšanai.

Mellenes ir īstas brīnumogas. Tās satur B, C, K, A, E vitamīnus, antioksidantus, cinku, kāliju, pektīnus, kalciju un mangānu, ir bagātīgs dzelzs avots. Mellenes iesaka ēst, lai stiprinātu redzi, uzlabotu smadzeņu darbību, mazinātu stresu, ārstētu caureju – tās ir tikai dažas no mellenes labajām īpašībām. Ziemas krājumiem no mellenēm vāra ievārījumus vai sasaldē ogas. Ziemā no saldētajām ogām var cept gardum gardos melleņu keksiņus vai mafinus.

Zemeņu zupa

Karstā vasaras dienā iesaku pagatavot bērnam ogu zupu ar saldējumu vai Mascarpone krēmu.

Nepieciešams:

  • dārza zemenes – 0,5 kg
  • cukurs – 3 ēd.k.
  • 5 piparmētru lapas
  • liela sauja meža ogu (meža zemenes, mellenes)
  • vaniļas saldējums vai Mascarpone krēms

Mascarpone krēmam nepieciešams:

  • Mascarpone sieras – 200 g
  • saldais krējums – 200 ml
  • cukurs – 3 ēd.k.
  • vaniļas cukurs – 1/2 tējk.

Pagatavošana

Zemenes, cukuru un piparmētru lapas liek blenderī un samaļ viendabīgā masā – zupā. Lej zupas šķīvī vai saldēdiena trauciņā. Pa vidu liek saldējuma tornīti un pārber ar meža ogām.
Saldējumu var aizstāt ar Mascarpone krēmu, ko pagatavo tā – saputo saldo krējumu ar 3 ēd.k cukura un pustējkaroti vaniļas cukura. Mascarpone sierā iecilā saldo krējumu. Krēma piciņas liek zupā, pārkaisa ar meža ogām.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna