Par rokdarbiem

Temari bumbas

Temari bumbas

Kādu laiku atpakaļ netīšām uzdūros rakstam par japāņu rokdarbnieci, kas darina izšūtas bumbas – temari. Krāsas un raksti mani apbūra, tāpēc nolēmu tuvāk izpētīt šo tradicionālo Ķīnā radušos, bet Japānā tik iecienīto temari bumbu darināšanas mākslu… un, protams, izmēģināt radīt savu temari bumbu.

Pamats

Temari bumbas tradicionāli darina no audumu atgriezumiem, kurus aptin ar dziju vai auklu,  veidojot bumbas formu, tad ar diegu, radot pamatu izšuvumam. Taču par “bāzi” var izmantot arī daudz ko citu, piemēram, dzijas atlikumus vai vairs nevajadzīgu kamolīti, no dzijas veidotu vairs nevajadzīgu bumbuli, tenisa bumbiņu, vai, piemēram, putuplasta bumbu pamatni. Tas, ko izmantos par “bāzi”, noteiks, cik smaga vai viegla būs jūsu temari bumba. Ja vēlamies izgatavot temari bumbu, ko kā dekoratīvu elementu iekārt, piemēram, Ziemassvētku eglītē, tad ieteicams bumbu veidot pēc iespējas vieglāku.

Bumbas pamata iekšienē tradicionāli ievieto grabuli vai lapiņu ar vēlējumu. Bumba-grabulis var būt lieliska dāvana, ejot raudzībās, bet grezni izšūts temari ar vēlējumu var būt lieliska dāvana draugam, interjera vai galda rotājums.

Atsaucam atmiņā ģeometrijas stundas

Kad izveidots bumbas pamats, bumba tiek izmērīta un ar kniepadatu un diegu “sadalīta” segmentos, atbilstoši plānotajam rakstam. Svarīgi, lai mērījumi un atzīmes būtu precīzas. No tā atkarīgs, cik labi veidosies raksts. Iesācējiem noteikti ieteiktu sākt ar vienkāršiem rakstiem un iedalījumiem.

Izšujam skaistumu

Izšūšanai visbiežāk izmanto mulinē diegus, bet var izmantot arī lentītes vai citus materiālus, atkarībā no ieceres. Internetā atradīsiet daudz un dažādus avotus gan par iedalījumu veidošanu, maksas un bezmaksas izšūšanas shēmas, gan video meistarklases, kur soli pa solim parādīts, kā top kāds raksts, kāda izšūšanas tehnika vai kā top temari bumba.

Veidojot temari bumbu, izšūšanas pamatnei bieži izmanto diegu tādā krāsā, kas kontrastēs ar izšuvumam izmantoto diegu, lai raksts ir pamanāmāks un izceltos. Ja plānots visu bumbu izšūt, tad izšūšanas pamatnes diega krāsai nav nozīmes.

Veidoju temari bumbu pati

Nepieciešams:

  • pamatne – var izmantot gatavas sagataves, izmantoju sintapona gabalu
  • dzija
  • diegs
  • izšūšanai – pēc izvēles, diegs, aukliņas, mulinē diegs, dekoratīvi elementi, lentītes. Izmantoju zeltītu diegu, zeltītu tambordiegu, zaļu izšūšanas diegu
  • kniepadatas
  • adata ar lielu aci
  • mērlenta
  • grabulim – plastamasas trauciņš un nedaudz pērlītes

Darba gaita

Veidoju grabuli. Tā kā esmu iecerējusi izveidot grabošu bumbu, tad vispirms veidoju grabuli. Izmantoju plastmasas trauciņu, kas palicis no bērnu tik iecienītās “olas ar pārsteigumu”. Tajā ievietoju nedaudz koka un plastmasas pērlītes un pārbaudu, kā grab. Var izmantot arī rīsus, zirņus un citus grabošus elementus.

Veidoju bāzi-bumbu. Vēlos izveidot bumbu pēc iespējas vieglāku, tāpēc pamatnei izmantoju sintapona gabalu. Vidū lieku izveidoto grabuli.

Ar vilnas dzijas atlikumu aptinu sintaponu ar grabuli, veidojot bumbu.

Krāsai vai raupjumam nav nozīmes, svarīgi ir veidot pēc iespējas apaļāku bumbu.

Ņemu šūšanas diegu (šoreiz tas ir tumši zaļā krāsā) un veidoju izšūšanas virsmu. Diegs tiek patērēts krietni daudz. Šajā piemērā vesela spolīte.

Svarīgi, lai nespīdētu cauri bumbas pamatne un lai tinums būtu krustu šķērsu – būs vieglāk izšūt.

Mērām bumbu un veidojam iedalījumu. Šis ir svarīgākais bumbas veidošanas etaps, jo svarīgi, lai bumbas iedalījumi būtu pēc iespējas precīzāki. Tad raksts būs glīts. Šajā piemērā bumbu ar palīgdiegu iedalu 12 iedaļās un ar palīgdiegu atzīmēju arī viduslīniju. Izmēru attālumus starp iedaļām, ja nepieciešams pārbīdu palīgdiegu.

Ar kniepadatām atzīmēju raksta punktus. Abās bumbas pusēs tas būs vienāds. Vispirms atzīmēju ārējās zvaigznes iekšējos (4 cm no centra) un ārējos staru galus (0,5 cm no centra līnijas).

Ar zaļu izšūšanas diegu izšuju piecas rindas pa apli zvaigznes starus.

Sāku no ārējās malas un šuju uz iekšpusi, izšujot rindu pie rindas pēc iespējas ciešāk.

Tad ar zeltītu diegu izšuju iekšējo zvaigzni, arī piecas rindas. Atšķirībā no ārējās zvaigznes, šai iekšējos staru galus šuju pāri izšūtajai rindai. Rindas veidojas ciešākas.

Tāpat izšuju bumbas otru pusi.

Izšuju vidusdaļu.

Platākajās vietās, kur krustojas palīgdiegi izšuju kvadrātus. Malas platums – piecas rindas.

Rezultāts – viegla, graboša un skaista bumbiņa.

Kā sākt un beigt

Izšūšanas diegam galā izveido mezgliņu. Dur bumbā no kāda cita iedomāta punkta vietā, kur sāksim izšūt. Mazliet pavelkot, mezgliņš viegli pazudīs bumbā, bet diega gals būs punktā, no kura sāksiet izšūt. Tāpat arī, kad beidzas diegs vai jābeidz izšūt – apmet cilpiņu, mazliet zem raksta iedur un izvelku adatu ar diegu citā punktā un nogriež diega galu. Ja diega gals vēl ir redzams, tad ar adatu to iebaksta (paslēpj) bumbā.

Piezīmes

Liekot pa vidu plastmasas grabuli vai kādu citu cietu priekšmetu, jārēķinās, ka var rasties grūtības iespraust kniepadatas.

Lai gan temari bumbu skaistums piesaista, pirmo bumbu ieteiktu veidot ar vienkāršu rakstu, lai izprastu, kā tiek veidots iedalījums (tie ir dažādas sarežģītības), raksts, kā tiek veidots izšuvums.

Temari bumbām var izmantot daudz dažādus atlikumus, kas palikuši pēc citiem rokdarbiem – auduma gabaliņus, sintaponu, putaplasta sagataves, dziju, diegus, izšūšanas diegus… Viss lieti noder. Diegi un dzija bumbu veidošanai tiek patērēti visai bagātīgi.

Pirmo temari bumbu veidoju kā eksperimentu – lai izmēģinātu dažādus rakstus, izšūšanas tehniku, sadalījuma veidus. Kā bāzi izmantoju nevajadzīgu dzijas bumbuli, to aptinu ar kokvilnas dziju, tad ar diegu. Nekas skaists rezultātā neiznāca, bet noteikti “neslīciniet” vai nemetiet laukā neizdevušos bumbu. Tai var izveidot jaunu kārtu un mēģināt vēlreiz. Nesmuko bumbu es pārtinu ar melnas krāsas diegu un izšuvu spāru motīvu – visai populāru un vieglu motīvu. Bumba, lai gan izmēros mazāka, rezultātā sanāca nedaudz smagāka nekā zaļā temari bumba.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna