Par rokdarbiem

Tālruņa maciņš klājdūrienu tehnikā

Tālruņa maciņš klājdūrienu tehnikā

Ielūkojoties grāmatā “Rokdarbu ABC”, nevaru vien beigt apbrīnot plašo klājdūrienu kolekciju – florenciešu izšuvumi, cilpu klājdūrieni, gobelēndūrieni, zvaigžņveida dūrieni. Jāatzīst, lai gan aizraujos ar izšūšanu, šo tehniku vēl nebiju izmēģinājusi, bet autoru piedāvātās idejas jau labu laiku rosina radošām pārdomām.

Klājdūrieni ir izšūšanas tehnika, kur pamatā tiek izmantota kanva un diegs vai dzija. Atšķirībā no citiem izšuvumiem, klājdūrieni bieži vien klāj visu darba virsmu. Rezultātā top krāšņi dekoratīvie spilveni, somas, maki, aproces, jostas, u.tml. Veikalos ir iegādājami arī gatavi komplekti ar shēmām un diegiem.

Pirmo reizi izmēģinot klājdūrienu tehniku, nemēģinu veidot sarežģītas kompozīcijas. Tā kā mana radošā iecere ir izgatavot tālrunim maciņu (kas ir visai neliela izmēra izstrādājums), atlasīju vienu, piemērotāko klājdūrienu – rombveida actiņas jeb lielo zvīņu dūrienu no autoru piedāvātās klājdūrienu kolekcijas.

Izmēru tālruni, lai iegūtu nepieciešamo platumu un augstumu, ņemot vērā arī tālruņa biezumu. Pielieku vīļu uzlaides 0,7 cm (uzlaides tiesu neizšuju). Pārbaudu arī, lai rindā sanāk raksts. Tad sāku izšūt. Pirmā atziņa, izmēģinot klājdūrienu tehniku, tas ir rokdarbu veids pašiem pacietīgākajiem. Lai gan dūriena veids ir vienkāršs, tas prasa rūpību un pacietību (un ne vienas vien stundas darbu!). Izšūšanai izmantoju kanvas audumu un debeszilu smalkvilnas dziju, bet rombu apšūšanai izmantoju baltu mulinē diegu (3 pavedieni). Rezultātā iegūstu visai stingru maciņa apvalku. Salokot maciņu uz pusēm, labajām pusēm kopā, sašuju sānu malas.

Izmantojot tos pašus parametrus, no plāna velveta auduma piegriežu maciņa oderi. Lai atvieglotu sev dzīvi, oderei piegriežu priekšdaļu un mugurdaļu atsevišķi, neaizmirstot pielikt visām griezummalām 0,7 cm vīļu uzlaidi. Savietoju abas oderes detaļas labajām pusēm kopā un sašuju sānu vīles (apakšmalu neaizšuju!). Tad savietoju izšūto maciņu ar oderi labajām pusēm kopā un sašuju kopā maciņa un oderes augšmalas, pie reizes piešujot gumiju maciņa mugurdaļā, kas kalpos par aizdares cilpu. Izver maciņu uz labo pusi, sakārto oderes apakšmalu un aizšuj – piemēram, savietojot oderes apakšmalas kreisajām pusēm kopā nošuj vīli un apdiedz ar zig-zag dūrienu, vai apdiedz ar overloku. Iever oderi maciņā, sakārto. Piešuj dekoratīvu pogu vai elementu maciņa priekšdaļā. Šajā gadījumā izmantoju matu gumiju ar dekoratīvu elementu.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna