Starp lapām

Starp lapām

Vasara un rudens ir lielisks laiks, lai ar bērnu kopā pavadītos brīžus padarītu interesantākus, pētot dabu, apgūstot jaunas zināšanas un sagatavojot herbāriju radošām nodarbēm aukstajās ziemas dienās.

Mācamies atpazīt un izzināt

Bērns ikdienā uzdod neskaitāmus jautājumus – kas, kāpēc, ko ar to dara, kur tas dzīvo, u.tml., jo nepārtraukti attīstās un pilnveido savu zināšanu krājumu par vidi, kurā dzīvo. Pastaigājoties varam kopīgi pārrunāt, kādi augi, koki, krūmi aug apkārtnē, kā tos sauc, kādā krāsā tie ir.

Atkārtojam skaitļus

Neuzspiesti, rotaļājoties ik pa laikam varam atkārtot skaitļus. Cik gliemezīšu rāpo pa zemi, cik puķes vai lapiņas rociņā. Bērni lieliski uztver un iegaumē to, ko dzird un redz, pat ja tūlīt tas netiek atkārtots.

Vācam augus

Viens no pastaigu mērķiem var būt atrast un atnest mājās visskaistāko dienas lapu, viskošāko ziediņu, visinteresantāko stiebriņu. Daļu no tiem var pārvērst augu herbārijā – izžāvējot un nospiežot augus starp papīra lapām.

Veidojam herbāriju

Mazus ziediņus, ziedlapiņas, lapiņas, stiebriņus liek starp baltām pietiekami biezām lapām un liek zem preses (p., grāmatām, žurnāliem). Ierastākais veids ir kādā biezākā grāmatā ievietot baltas papīra loksnes, starp kurām ieliek žāvēšanai paredzēto augu. Ik pa laikam vērts apskatīties, cik veiksmīgi top herbārijs. Ir augi (sausie ziedi, p., limonijas), kurus nav nepieciešams žāvēt zem preses. Tos nepieciešams vien pakārt ar kātiņiem uz augšu.

Radoši darbosimies kopā

Ziemas dienās par saulainajām vasaras un krāsu bagātajām rudens pastaigām atgādinās sarūpētais herbārijs. To var izmantot apsveikuma kartiņu, glezniņu, aplikāciju veidošanai dažādās tehnikās – veidot atspiedumus, līmēt, veidot kompozīcijas.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna