Par rokdarbiem

Spiedpogas

Spiedpogas

Metāla, plastmasas, košās krāsās spiedpogas plaši izmanto kā aizdari bērnu un zīdaiņu apģērbā,  biksēm, svārkiem, jakām, lietusmēteļiem, arī aksesuāros.

Spiedpogas sastāv no četrām detaļām – divas augšdaļai un divas apakšdaļai. Nepieciešami arī papildu instrumenti to iestrādei. Specializēto veikalu un internetveikalu plauktos atradīsiet plašu klāstu ar lielākām un mazākām spiedpogām, kā arī komplektus ar spiedpogu detaļām un visu nepieciešamo to iestrādei. Ražotāji nereti arī norāda, kādam mērķim konkrētās spiedpogas paredzētas.

Atslēgu maciņa aizdarei esmu izvēlējusies spiedpogu komplektu – metāla spiedpogas, 15 mm diametrā līdz ar nepieciešamajiem palīginstrumentiem (ražotājs “Prym”). Bez tiem man vēl būs nepieciešams āmurs vai speciālās rokdarbu stangas. Komplektā ir detaļas desmit spiedpogām. Tiem, kas spiedpogas iestrādā pirmo reizi, šāds komplekts būs parocīgāks, jo tam pievienota detalizēta un ilustrēta instrukcija.

Piemērā parādīta spiedpogu iestrāde atslēgu maciņam – virskārta tam ir no vienkrāsainas mākslīgās ādas, bet odere no krāsaina mēbeļauduma.

Veidoju caurumus

Atzīmēju aizdares vietas un ar palīginstrumentiem izveidoju caurumus, lai iestrādātu aizdares detaļas. Komplektā caurumu veidošanai ir metāla aplis, ko jānovieto zem auduma, lai nesabojātu   darbavietas virsmu, un caurumsitis. Ņemot talkā āmuru, izveidoju nepieciešamos caurumus. Drošības pēc par darba virsmu izmantoju virtuves dēlīti.

Ar komplektā esošo instrumentu caurumus izveidot mākslīgajā ādā izdevās ātri, savukārt mēbeļaudums pretojās. Tam izmantoju speciālu caurumsiti, izvēloties atbilstoša diametra uzgali. Šādu instrumentu var iegādāties audumu, furnitūras, šūšanas piederumu, rokdarbu un hobiju veikalos, kā arī būvniecības preču veikalos.

Spiedpogu iestrāde

Plastmasas palīginstrumenta vienā daļā ievietoju metāla uzgali, bet otrā palīginstrumenta daļā ievietoju plastmasas aplīti ar padziļinājumu.

  

Vispirms iestrādāju spiedpogas augšdaļu. Tā sastāv no virsējās daļas un apakšējās daļas. Plastmasas aplī lieku spiedpogas virsējo daļu ar pogas kājiņu uz augšu.

To izveru cauri aizdares vietai, maciņa virskārta ir uz leju. Uz kājiņas lieku spiedpogas apakšējo daļu. Aizveru palīginstrumentu un ar pāris spēcīgiem āmura sitieniem savienoju abas daļas kopā.

  

Līdzīgi iestrādāju otru spiedpogas pusi, kas arī sastāv no virsējās daļas un apakšējās daļas.

  

Apakšējo daļu – plakano ar kājiņu, lieku plastmasas aplī ar kājiņu uz augšu. Izveru cauri aizdares vietai, šoreiz maciņa oderes daļa ir uz leju. Uz kājiņas lieku virsējo spiedpogas daļu. Aizveru palīginstrumentu un ar pāris spēcīgiem āmura sitieniem savienoju abas daļas kopā. Spiedpoga iestrādāta.

Secinājumi

Spiedpogu komplekts ir labs risinājums, ja rodas nepieciešamība savā rokdarbu projektā izmantot spiedpogas, un ir vēlme tās iestrādāt pašam, nevis nest uz darbnīcu. Atlikušās noderēs citu reizi. Bet, ja radīsies vajadzība, varēs piepirkt klāt tikai spiedpogas.

Atgādinājums – izmantojot āmuru, raugieties nesabojāt galda virsmu, par paliktni lietojiet koka dēlīti.

Uzmanību! Spiedpogas ir dažādas, tām var būt nepieciešamas atšķirīgas matricas (uzgaļi) palīginstrumentam.

Ja dažāda izmēra spiedpogas, kniedes, riņķus bieži plānots izmantot savos rokdarbu projektos un ir vēlme to darīt pašam, tad, iespējams, labāk raudzīties uz profesionālām stangām, kurām var mainīt matricas atkarībā no aizdares veida un izmēra, bet nepieciešamās spiedpogas iegādāties atsevišķi. Nereti šādos stangu komplektos ir arī pievienots neliels skaits šo dažādo spiedpogu un riņķu detaļu.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna