Spēles ar audumu

Spēles ar audumu

Rotaļlietu meistare, bloga “Sajūtu putekļi” saimniece Kristīne Kligina ģimenē ir mamma savām meitenēm Karlīnai un Paulai, sieva vīram Mārim, saimniece ģimenes mīluļiem – sunim un kaķim. Bet pārējā laikā jūtas kā meitene, kas dzīvo savā sapņu un fantāziju pasaulē, ko no visas sirds vēlas nekad nepazaudēt.

Nepazaudēt sajūtu būt meitenei

Rotaļlietu meistare, bloga “Sajūtu putekļi” saimniece Kristīne Kligina ģimenē ir mamma savām meitenēm Karlīnai un Paulai, sieva vīram Mārim, saimniece ģimenes mīluļiem – sunim un kaķim. Bet pārējā laikā jūtas kā meitene, kas dzīvo savā sapņu un fantāziju pasaulē, ko no visas sirds vēlas nekad nepazaudēt. Es nevēlos, lai kādā dienā man būtu skaidra lietu kārtība un mani nekas nespētu pārsteigt. Esmu radoša jebkurā situācijā. Uzaugušai starp radošām sievietēm (Kristīnes mamma un vecāmamma ir bijušas rokdarbnieces), starp audumiem un skaistām kleitām, viņai bija pavisam skaidrs, ka vēlas kļūt par apģērbu modelētāju.

Es nevēlos, lai kādā dienā man būtu skaidra lietu kārtība un mani nekas nespētu pārsteigt.

Lietu kārtība

Apgūstot apģērbu modelētājas profesiju, Kristīne neizprata, kādēļ paralēli konstruēšanas, gleznošanas, zīmēšanas, kompozīcijas un kultūras vēstures stundām viņai vēl būtu jāmācās šūt, jo viņa taču vēlas būt dizainere, ne šuvēja. Tikai vēlāk rada atbildi, – lai kaut ko radītu, ir jāsaprot, kā tas top. Šobrīd Kristīne novērtē iegūtās augstākās kategorijas šuvējas zināšanas un prasmes, kas nodrošina augstu kvalitāti viņas radītajiem darbiem.

Detaļu burvība un ceļošana laikā

“Vienmēr biju pārliecināta, ka man patīk tērpu rašanās process, līdz brīdim, kad savām meitenēm uzšuvu pirmo lupatu zaķi. Ar to arī viss sākās. Radošais gariņš lika eksperimentēt vēl un vēl,” stāsta Kristīne par to, kā pievērsās rotaļlietu veidošanai. Tika apdāvināti tuvinieku bērni. Tapa ne tikai rotaļu mantas, bet arī tekstila rotas. Jo nu ar audumu varēja spēlēties un fantazēt. Tās tika radītas sev, nedomājot, vai kādam patiks, vai ne. “Tas nav apģērbs, kam jābūt funkcionālam un pareizam. Radot lietas, es varu atraisīt savu fantāziju un ceļot laikā. Mani aizrauj detaļas un sīkumi, sajūsmina audumu raksti un faktūras, to kontrasti. Es varu radīt kaut ko aristokrātisku un cēlu, bet tas var arī būt kas noskrandis un nobružāts… jebkas,” rezumē māksliniece. Sākumā bija iekšējs satraukums, vai neapsīks idejas, taču šobrīd ir tā, ka to ir neskaitāmi daudz. Tehniskās zināšanas par rotaļlietu veidošanu Kristīne apguvusi, daudz lasot attiecīgu literatūru un skatoties meistarklases. Līdz ar apģērbu modelētājas, konstruktores zināšanām tas ļauj viņai iecerēt un īstenot savas fantāzijas.

Sajūtu putekļi

“Visu pateikt un parādīt nav iespējams, tad nu tie ir tādi puteklīši no manām sajūtām, kuri nobirst un uzkrājās kaut kur vairāk, citur mazāk,” Kristīne stāsta par savu blogu “Sajūtu putekļi”, kas radās no vēlmes apkopot un sistematizēt visu, ko laika gaitā radījusi. Bloga esamība ir veicinājusi arī viņas lāču un citu darbu popularizēšanu, tajā var iepazīties ar mākslinieces radošajiem jaunumiem. “Ja sākotnēji domāju, ka man ir tāda nenopietna nodarbošnās – šūt lāčus, tad līdz ar bloga rašanos atklāju ļoti daudz sev līdzīgos citur pasaulē, kas tieši tāpat kā es strādā savā mājas darbnīcā, ik dienu radod burvīgas lietas.”

Skiču blociņa noslēpumi

Lielākā daļa Kristīnes radīto darbu ir pasūtījuma darbi, kas top kādam noteiktam “saimniekam” – mazulim, jaunlaulāto pārim, u.tml. Visi darbiņi sākotnēji ir meistares fantāzijas. “Daļa pasūtītāju vēlas tieši tādu mīļmantiņu, kāda jau redzēta kādam citam. Tad es cenšos pietuvināt maksimāli līdzīgu. Bet ir daļa “drosmīgo”, kas ļauj brīvu vaļu manai fantāzijai un uzticas rezultātam,” stāsta Kristīne par pasūtītāju vēlmēm un piebilst: “Vienu gan varu droši apgalvot, nekad un nevienu darbiņu neesmu palaidusi tautās, ja pašai tas nav paticis, ja kaut kas nav izdevies. Tādu darbu vienkārši nav.” Visi pasūtījuma darbiņi tiek radīti, piedomājot par katru niansi, ko ir vēlējies pasūtītājs.

Process, kā top darbi, ir ļoti radošs, meistare vienlaicīgi nešuj “uzreiz bariņu” vienādas mantas. Pie katra tiek strādāts atsevišķi. Topot kādam jaunam modelim, iedvesma var rasties no jebkura nejauša sīkuma – lidojoša putna, skaista zieda, gadalaika, krāsas, faktūras. “Iesākumā iztēlojos, kādam tam vajadzētu izskatīties, tad savācu materiālus, kurus varētu izmantot. Pēc tam darbs top, vadoties pēc iztēles vai radītās skices,” stāsta Kristīne. Viņai ir īpašs blociņš, kurā top skices, blakus pielīmējot auduma paraugus. Šis blociņš darbojas kā iedvesmas avots. “Vēl iedvesmu rodu manu seno tekstila materiālu klāstā, ko esmu mantojusi no savas mammas un vecāsmammas. Tur ir seni tamborējumi, mežģīnes, audumi, zīda lentas. Pieskaroties šīm lietām ir ļoti laba sajūta,” radošuma noslēpumos dalās meistare.

Topot kādam jaunam modelim, iedvesma var rasties no jebkura nejauša sīkuma – lidojoša putna, skaista zieda, gadalaika, krāsas, faktūras.

Mīļmantiņas pašiem mazākajiem, un ne tikai

Meistare ir radījusi mīļmantas daudziem jaundzimušiem mazuļiem – ar mazuļa vārdiņu un dzimšanas datiem. “Tā ir ļoti sirsnīga un mīļa dāvana gan raudzībās, gan kristībās. Tāds lācītis vai pelīte būs mīļš ceļa biedrs visai dzīvei, jo glabā mazuļa svarīgos datus – dzimšanas laiku, garumu un svaru,” stāsta Kristīne. Tas viņai arī ļauj novērot mazuļu populārākos vārdiņus, kādus izvēlas vecāki. Taču mīļmantiņas top ne tikai mazuļiem, bet arī kā dāvana kāzās, pilngadības svētkos, apaļās un īpašās jubilejās. Ir bijuši pasūtījumi iestādēm un kafejnīcām, mantā iekļaujot attiecīgā uzņēmuma krāsas un simboliku. Kristīne ir izstrādājusi oriģinālas rotaļlietas dizainu arī pāris bērnu apģērbu zīmoliem. “Interesanti būtu izveidot karti, kur mani darbi ir aizceļojuši. Paši pirmie darbiņi aizceļoja uz Somiju. Diezgan daudz darbu ir Saūda Arābijā. Tie ir arī Vācijā, Horvātijā, Īrijā, Dānijā, Luksemburgā. Tālākie punkti ir Austrālija un Āfrika,” stāsta meistare.

Īpašie izaicinājumi

Ik pa laikam Kristīnei ir kāds pasūtījums, ka pirmajā mirklī jānobīstas. Tomēr viņa atzīst, ka šādi pasūtījumi viņai patīk, tie it kā izaicina. Dažkārt viņa pati sev rada kādus īpašus uzdevumus, jo ir pārliecināta, ka cilvēka rokas var visu. Tā viņa sev atgādina, sastopoties aci pret aci ar īpašajiem izaicinājumiem. “Piemēram, piespraude ar kamieli. Tā nedrīkst būt bērnišķīga, jābūt samērā greznai un, visbeidzot, man tā ir jāuzšuj tā, lai uz to paskatoties, nekļūdīgi kļūst skaidrs, ka attēlots ir kamielis,” pieredzē dalās Kristīne, “Ir bijis lācītis – futbolists. Īpaša lelle, ko mamma vēlējās dāvināt meitai kāzu priekšvakarā. Lapsu pāris ģimenei ar tādu uzvārdu. Īpašas ir ļoti liela izmēra mantas, piemēram, metru gari zaķi, arī tikpat liela lelle. Kādas kafejnīcas logo – omulīgs vīriņš. Bet lielākais izaicinājums ir bijis 402 zaķu sašūšana Ziemassvētku dāvanām kādai iestādei.”

Dvēseles darbi

Ļoti mīļi Kristīnei ir darbi, kuri pildīti ar skaidām. Tie visi ir vienā eksemplārā, daži gatavoti pat no dabīgām kažokādām, un atrodas meistares personīgajā kolekcijā. Dažs no tiem ir šūts ar rokām, neizmantojot šujmašīnu. Šo darbiņu lielākā pievienotā vērtība ir tā, ka tie ir meistares meitas apmīļoti.
Lai gan daži ir mīļāki darbi, tomēr katrs meistares radītais darbs viņai ir īpašs, jo aizceļo kur nu kurais un sapazīstina ar daudziem interesantiem cilvēkiem. “Tā esmu ieguvusi patiesi labu draudzeni – “dvēseļu radinieci”, ar kuru saprotos no pusvārda. Viņai īpašā jubilejā tapa lelle (tās jau var dāvināt meitenēm visos vecumos!). Tā kā draudzenes mīļākie ziedi ir puķuzirnīši, lellei tika radīts pušķis no auduma puķuzirnīšiem, un to skaits bija atbilstošs viņas gadu skaitam,” stāsta Kristīne.

Kad esmu noknibinājusies un ilgstoši sēdējusi, vairākas reizes nedēļā izskrienos. Tā ir kļuvusi par manu meditāciju.

Nenovilkt robežas

Kristīnes mākslinieciskais talants izpaužas ne vien rotaļlietās un rotās. Viņa nebaidās pieņemt cita veida radošos izaicinājumus. Ir tapuši sienas gleznojumi, dizaina spilveni interjeram, aizkaru dekori, pasākumu tērpi, arī apsveikuma kartiņas un grāmata. “Šis arī bija viens no izaicinājumiem, kuru realizējot, varēju likt lietā vēl vienu savu aizraušanos – fotografēšanu,” par grāmatas “Dāvināšanas prieks” rašanos stāsta Kristīne, kurai ir arī dāvanu saiņošanas un floristes pieredze. “Grāmatā centos pierādīt, ka, lai iegūtu skaistu un tematisku dāvanas noformējumu, ne vienmēr pēc materiāliem ir jādodas uz veikalu. Pilnīgi pietiek palūkoties apkārt. Apvienojot audumu un dabas materiālus, var radīt neparastus un oriģinālus dāvanas noformējumus,” ir pārliecināta grāmatas autore. Lai visam pietiktu enerģijas, Kristīne skrien: “Kad esmu noknibinājusies un ilgstoši sēdējusi, vairākas reizes nedēļā izskrienos. Tā ir kļuvusi par manu meditāciju. Skrienot nozīme ir vien elpošanai un ritmam, prāts ir atbrīvots no visa.”
Pati Kids lasītājiem Kristīne Jaunajā gadā novēl: “Ļaujiet vaļu savām fantāzijām, visu dariet kā priekš sevis, lidojiet… un taps brīnišķīgas lietas!”

Foto no Kristīnes Kliginas personīgā arhīva