Par rokdarbiem

Šķēres

Šķēres

Vienu no svarīgākajiem rokdarbnieka piederumiem – šķēres parasti iegādājos ar lielu rūpību un izvērtējot piedāvājumu. Labas šķēres ir ilgtermiņa investīcijas, to izvēlē vados pēc principa, labāk vienas, bet patiešām labas, nevis vairāki “moku rīki”, kas ātri var sagandēt garastāvokli, bet vissāpīgāk – iesākto darbu.

Plānot pirkumu

Dažādiem rokdarbu veidiem radītas dažādas, pat visai atšķirīgas šķēres, tāpēc pirms pirkuma veikšanas ieteiktu apsvērt, kādam nolūkam šķēres nepieciešamas. Protams, rokdarbnieku krājumā ir vairākas šķēres, bet ikdienā tiek lietotas galvenokārt vienas – tās vislabākās un mīļākās, vai tās būtu šķēres auduma griešanai, izšūšanai vai arī šķēres papīram.

Drēbnieku šķēres

Profesionālās drēbnieku šķēres ir veidotas tā, lai tās grieztu ar visu asmeni, arī ar pašu šķēru galu. Tas atvieglo iegriezumu veidošanu, precīzu stūrīšu izgriešanu. Drēbnieku šķēres ir ar taisniem asmeņiem un ar “zobiņiem” (tā saucamās zig-zag šķēres). Pēc svara drēbnieku šķēres ir smagākas nekā papīram domātās šķēres, arī to asmeņi ir garāki.

Pieejamas ir drēbnieku šķēres ar izliektiem rokturiem, tādējādi panākot, ka apakšējais asmens (kas mēdz būt smagāks) balstās uz galda virsmas un atvieglo auduma griešanu. Tomēr biežāk tiek izmantotas drēbnieku šķēres ar neizliektiem rokturiem.

Zig-zag šķēres ir domātas auduma griezummalu apstrādei, ja neplāno tās apstrādāt ar overloku vai zig-zag šujmašīnas dūrienu. Ar tām griežot, auduma mala kļūst zig-zag veida. Šīs šķēres izmanto arī dekoratīvu auduma malu veidošanai. Patīkama ekstra Jūsu rokdarbu kastītē. Nejaukt ar zig-zag šķērēm papīra griešanai, ar kurām veido papīra aplikācijas, dekoratīvas maliņas, piemēram, papīra vai kartona atklātnītēm!

Drēbnieka šķērēm alternatīva ir rotējošais nazītis. To izmanto galvenokārt tad, ja nepieciešams piegriezt vairākas auduma kārtas. Lai nesabojātu galda virsmu un naža asmeni, izmanto speciālu paliktni.

Ja esi šuvējs iesācējs, ieteiktu sākumā iegādāties vienas labas drēbnieku šķēres taisniem asmeņiem, vienlaikus pārliecinoties, ka tās jums kā lietotājam ir parocīgas un ērtas. Pēc tam, ja nepieciešams, var apsvērt arī citu šķēru iegādi.

Rokdarbu un diegu šķērītes

Rokdarbu šķērēm ir plašs pielietojums. Tās ir taisniem, īsākiem asmeņiem. Parocīgas detaļu izgriešanai. Izmanto arī papīra griešanai.

Šķērītes izšūšanai ir mazas, ļoti asiem galiem. Tās paredzētas liekā auduma izgriešanai izšuvumos, tuvu izšūšanas diegam, kur svarīga ir precizitāte. Ar tām arī var veikt precīzus un smalkus iegriezumus audumā vai nogriezt liekos diegu galus.

Diegu šķērītes savukārt ir paredzētas tikai diegu galu nogriešanai. Tās ir ļoti precīzs un nepieciešams instruments tiem, kas izšuj, piemēram, krustdūrienā. Nereti tās tiek aizstātas ar manikīra šķērītēm.

Šķēres papīram

Tiem, kuri aizraujas ar papīra rokdarbiem, ir sava papīra jeb motīvu šķēru “kolekcija”. To asmeņi ir gan taisni, gan dažāda veida robiņiem (lai veidotu motīvus), pat šķēres ar vairākiem paralēliem asmeņiem.

Iegaumē!
Griežot papīru, šķēres ļoti ātri kļūst neasas, tādēļ šķēres, kas paredzētas auduma griešanai,  neizmantojiet papīra griešanai.

Iegāde

Šķēres iesaka iegādāties specializētos veikalos. Tajos, nepieciešamības gadījumā, var lūgt arī konsultāciju. Pirms iegādes šķēres vērtīgi ir paturēt rokā un novērtēt, cik tās ērti ieguļ plaukstā, cik tās ir vieglas vai smagas. Ja iespējams, izmēģiniet griezt kādu līdzpaņemtu auduma gabaliņu. Ja esat kreilis, izvēlaties šķēres kreiļiem, nebūs jāmokās.

Apkope

Rokdarbu instrumentus ieteicams glabāt atsevišķā rokdarbu kastē. Neļaujiet ar šķērēm spēlēties bērniem, tās ir asas un ar tām var viegli savainoties. Šķēres ilgi saglabājas asas, ja vien ar tām negriež papīru, vai neizmanto citos neatbilstošos veidos. Tomēr arī tās ar laiku ir jāasina. Ja īsti nav pārliecības, ka pratīsiet uzasināt, tās var aiznest uz jebkuru atslēdznieku darbnīcu, kur to izdarīs profesionāli.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna