Par rokdarbiem

Šis tas par rāvējslēdzējiem

Šis tas par rāvējslēdzējiem

Rāvējslēdzēji, līdztekus pogām, ir viena no plašāk izmantotajām aizdarēm apģērbiem un aksesuāriem. Zābakus, somas, bikses, svārkus, āra apģērbu… rotā dažāda garuma, krāsas un veidu “aizdares ar zobiņiem”.

Galvenie veidi

Veikalos iegādājami trīs veidu rāvējslēdzēji – metāla, spirāles vai poliestera un traktora tipa jeb profilētie.

Metāla rāvējslēdzēji

Tiem zobiņi tiek ražoti galvenokārt no misiņa (arī alumīnija un niķeļa), kas iestiprināti rāvējslēdzēja lentā. Šie rāvējslēdzēji ir izturīgi, tādēļ tos galvenokārt izmanto džinsa un darba apģērbos.

Poliestera jeb spirāles rāvējslēdzēji

Visplašāk izmantotais rāvējslēdzēju veids. Šie rāvējslēdzēji ir klasiskā (attēlā pa kreisi) un slēptā tipa (attēlā pa labi). Zobiņi tiek ražoti no poliestera, kas ieausti vai piešūti tekstila lentai. Šos rāvējslēdzējus izmanto ikdienas un lietišķajam apģērbam – piemēram, biksēm (parasti klasiskā tipa), svārkiem (izmanto abu tipu),  kleitām un topiem (parasti slēptā tipa).

Traktora veida rāvējslēdzēji

Tiem zobiņi ir no plastmasas, kas piekausēti rāvējslēdzēja lentai. Traktora veida rāvējslēdzējus galvenokārt izmanto āra un sporta apģērbiem.

Slēgtie un atveramie rāvējslēdzēji

Svārkiem, biksēm, kabatām, somām, zābakiem parasti izmanto slēgtos rāvējslēdzējus – rāvējslēdzējam gals ir noslēgts ar atdures skavu. Savukārt jakām un mēteļiem izmanto atveramos rāvējslēdzējus, lai apģērbu var pilnībā atvērt. Atveramie rāvējslēdzēji ir pieejami gan vienvirzienu atveramie, gan divvirzienu atveramie (ar diviem sunīšiem).

Papildus elementi

Ražotāji, sekojot modei, tendencēm un klientu vēlmēm, piedāvā rāvējslēdzējus ar papildus elementiem. Piemēram, izrotātus ar dekoratīviem akmentiņiem, vai pati rāvējslēdzēja lenta ir no dekoratīva auduma (sudraba, zelta). Jau kādu laiku tirgū parādījušies rāvējslēdzēji, kam lenta ir kā mežģīne. Tos var izmantot kleitām (radot īpašu akcentu) vai aksesuāriem, piemēram, kosmētikas maciņiem, šujot rāvējslēdzēju pa virsu izstrādājumam, nevis to slēpjot vīlē.

Domājot par drošību, ir pieejami rāvējslēdzēji, kuru lentā gar zobiņu rindu ir iestrādātas atstarojošas lentas. Domāju, ļoti piemērots piedāvājums bērnu āra apģērbam, it sevišķi gada tumšākajā laikā. Bērna virsdrēbēs šādu rāvējslēdzēju var iestrādāt gan aizdarei, gan kabatām, gan tīri dekoratīvi.

Garums

Rāvējslēdzēji ir nopērkami dažādos garumos, kā arī ruļļos (tos izmanto, piemēram, gultasveļai). Ir ražotāji, kas katram rāvējslēdzējam ir pievienojuši zīmes, kur norādīti rāvējslēdzēja parametri – garums, zobiņu stiprība (rāvējslēdzēju stiprību nosaka zobiņu platums milimetros, jo lielāks skaitlis, jo stiprāks rāvējslēdzējs). Taču bieži to nav, un rokdarbu veikali paši tos ir sašķirojuši un pie rāvējslēdzēju stenda malas izveidojuši pieejamo rāvējslēdzēju garumu norādes.

Rāvējslēdzējus ruļļos var iegādāties nepieciešamajā garumā (tos attiecīgi nogriežot), vien jāpievērš uzmanība, vai tam klāt ir sunītis, jeb tas jāiegādājas atsevišķi. Šos rāvējslēdzējus izmanto gultasveļas un citu liela izmēra izstrādājumu šūšanā.

Nereti rāvējslēdzēji nav pieejami tieši tajā izmērā, kāds nepieciešams. Īpaši bērnu apģērbiem bieži nākas īsināt rāvējslēdzējus. Speciālisti iesaka šajos gadījumos iegādāties nedaudz garāku rāvējslēdzēju un to īsināt. Ir rāvējslēdzēji, kuriem iespējams apakšējo vai augšējo atduri atvērt un pārnest uz nepieciešamo garumu, noņemot liekos zobiņus un atkal uzlikt atduri. Ja tādas opcijas nav, nākas izmantot otru iespēju – īsināt rāvējslēdzēju, vienkārši nogriežot apakšējo lieko daļu un izveidojot jaunu apakšējo atdures vietu, piemēram, vairākas reizes šurpu–turpu pāršujot vietai pāri.

Sunītis / kuģītis

Svarīgs rāvējslēdzēja elements ir sunītis (vēl saukts par kuģīti). Tie ir pieejami gan fiksējošie, gan nefiksējošie.

Visbiežākās ķibeles ar rāvējslēdzējiem rodas tieši nekvalitatīvu sunīšu dēļ, vai nu tie pilnībā neatver/neaizver zobiņu rindu, vai arī sunīša mēlīte notrūkst. Ja sunītis ir nekvalitatīvs, iesaku mainīt to līdz ar rāvējslēdzēju. Bet notrūkušo sunīša mēlīti var aizvietot ar citu – izveidot pašam ar kādu, piemēram, multfilmu varoni (bērnam) vai atstarojošu elementu.

To, kā nomainīt apģērbam rāvējslēdzēju, lasiet rakstā “Kā nomainīt saplīsušu rāvējslēdzēja kuģīti?”.

Pēdiņas rāvējslēdzēja iešūšanai

Protams, rāvējslēdzēju var piešūt ar universālo pēdiņu. Tas prasa zināmas iemaņas un veiklību. Taču darbu var krietni atvieglot, izmantojot speciālas šujmašīnas pēdiņas rāvējslēdzēja iešūšanai, kas pieejamas divu veidu – rāvējslēdzēja un slēptā rāvējslēdzēja pēdiņas. Jāatzīmē, ka slēpto rāvējslēdzēju var lieliski iešūt arī ar vienkāršo pēdiņu rāvējslēdzēja iešūšanai.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna