Sirds siltuma darbnīca

Sirds siltuma darbnīca

Lindas Vītoliņas ikdiena ir cieši savijusies ar Sirds Siltuma darbnīcu, koordinējot tās darbību un daloties padomā ar citiem vecākiem par priekšlaikus dzimušu mazuļu aprūpi un audzināšanu. Viņa, kopā ar citām Sirds Siltuma darbnīcas domubiedrēm, pagājušā gada nogalē saņēma laikraksta Diena un TV3 organizētās akcijas “Latvijas lepnums” balvu nominācijā “No sirds uz sirdi”.

Mazs kā kaķēns

“Tā nu ir sanācis, ka aktīvi vadu un organizēju Sirds Siltuma darbnīcas (SSD) darbu – adām zeķītes, cepurītes, kokoniņus u.tml., galvenokārt priekšlaikus dzimušiem mazulīšiem. Taču es nekad pat iedomājusies nebūtu, ka ir kas tāds vajadzīgs, ja nebūtu manas meitas,” stāsta Linda. Lote ļoti steidzās pie vecākiem, piedzimstot krietni pirms laika. “Kad ar meitiņu varējām doties mājās no slimnīcas, viņa svēra vien 1750 gramus! Mazs kaķītis. Tad arī saskāros ar problēmu, cik grūti šādam mazulītim atrast piemērotas drēbītes. Veikalos pieejamais bērnu apģērbs, pat mazākie izmēri, bija stipri par lielu. Tobrīd es pat zeķi adīt nemācēju. Meitas pirmās maziņās zeķītes uzadīja mana mamma un tās meitiņai bija līdz pat dupsim,” atceras Linda.

…es nekad pat iedomājusies nebūtu, ka ir kas tāds vajadzīgs, ja nebūtu manas meitas.

Domas kosmosā

Par to, kā radās doma veidot SSD, Linda stāsta: “Droši vien manas pārdomas aizlidoja kosmosā un tika sadzirdētas, jo pēc gada man atrakstīja Ilze van Eck no Nīderlandes. Viņa zināja, ka Lote ir priekšlaikus dzimis mazulis un vaicāja pēc padoma, cik valdziņi nepieciešami, lai uzadītu zeķītes tik mazam bērniņam. Tā mēs, pilnīgi sveši cilvēki, katrs savā valstī, sarakstoties nonācām pie slēdziena, ka varam lietas labā darīt ko vairāk. Man ir zināšanas par priekšlaikus dzimušiem, īpašiem bērniem, kā arī labas attiecības ar slimnīcas nodaļām, kurās bijām kopā ar meitu. Savukārt Ilze prot adīt, arī mani iemācīja. Satikāmies pie Ilzes Nīderlandē un uzsākām sadarbību – uztaisījām SSD lapiņu Draugos un sākām uzrunāt meitenes. Atsaucība bija liela. Pieaicinājām Rūtu Ķirsi-Ķiršu, kura ir grafiskā dizainere un reklāmas speciāliste. Viņa apstrādāja manas meitas kājas foto. Tā radās mūsu logo.”

Darba pilnas rokas

Pirmos Ilzes adītos darbus Linda nogādāja pāris slimnīcām. Nākamajā reizē vairāku adītāju veikumu Linda tvaicēja, gludināja un pakoja nu jau vairākām slimnīcām. Sirds Siltuma darbnīcas aicinājumam pievienojas arvien plašāks cilvēku skaits. “No pagājušās vasaras man darba ir pilnas rokas. SSD rokdarbnieces vēlas tikties. Tāpat braucu uz slimnīcām, lai pārrunātu par tām nepieciešamo, kā varam palīdzēt. Sākumā visu organizēšanu pamatā veicu pati. Tad palīgā nāca Agita Kandavniece – sākumā kā šuvēja, bet tagad jau arī kā koordinatore,” Linda stāsta par SSD organizatorisko pusi un piebilst: “Agitai mierīgi varētu uzticēt SSD vadību, ja man steidzamā kārtā būtu nepieciešams atvaļinājums. Viņai ir degsme izglītoties, izprast priekšlaikus dzimušo bērnu vajadzības. Tādēļ aicinu viņu līdzi visur, kur aicina mani piedalīties. Bijām uz diskusiju par priekšlaikus dzimušiem bērniem Veselības Ministrijā.” Patreiz SSD kolektīvs pamatā izmanto privātos resursus un telpas, taču drīzumā plāno meklēt Sirds Siltuma darbnīcai savas telpas.

Sirds Siltuma darbnīcas rokdarbnieču veikums.

No sirds

Lai gan lielāko daļu Lindas laika aizņem organizatoriskie jautājumi, viņa arī kādu zeķu pāri, kokonu vai cepurīti ik pa laikam uzada: “Ziemā radiem adīju “siltas kājas”. Tagad esmu ķērusies klāt mazajām zeķītēm. Tās adās ātri, dažādās krāsās. Gandarījums arī lielāks, jo adu taču mazulīšiem, kam tiešām ļoti vajag un kas paši nevar palūgt.”

Rokdarbnieču atsūtītie darbi ir sirds siltuma pilni, krāsaini, idejiski pārdomāti, atzīmē Linda: “Radošais lidojums ir fantastiskas. Mēs, organizatori un visi pārējie, spējam vien brīnīties. Pats galvenais, ka tas viss nāk no sirds. Saņemot darbiņus, pārcilājot, fotografējot, liekas, ka šie darbiņi spīd. Spīd no gaišuma, labestības, sirsnības.”

…esam aptuveni 140 dalībnieces no Latvijas, Īrijas, Anglijas, Skotijas, Vācijas, Nīderlandes, Itālijas un Grieķijas.

Ir gan individuālas rokdarbnieces, gan rokdarbnieču pulciņi, biedrības, kas aktīvi iesaistās un līdzdarbojas SSD. Tās ir rokdarbnieces ne vien Latvijā, bet arī citās valstīs. “Sākumā meitenes  mums pārsvarā rakstīja uz lapu Draugos. Savukārt tagad vairāk zvana un vēlas tikties. Braucam tikties ar biedrībām, kas mūs aicina un sagaida plašā pulkā. Precīzu skaitu pateikt grūti, bet uz šo brīdi esam aptuveni 140 dalībnieces no Latvijas, Īrijas, Anglijas, Skotijas, Vācijas, Nīderlandes, Itālijas un Grieķijas,” stāsta Linda.

Pēdējā laikā SSD arvien vairāk organizē dalībnieču tikšanās, lai pārrunātu dažādus jautājumus,  iepazītos, stāsta Linda: “Visvērtīgākais ir tas, ka tiekamies klātienē. Runājam un skaidrojam, kas ir priekšlaikus dzimušie bērni, kādi viņi ir, cik maziņi viņi ir un kādas ir viņu specifiskās vajadzības. Dalībnieces jautā par piemērotāko dziju, vai zeķītes nav par mazu. Pārrunājam dažādas adīšanas tehnikas.”

Esam kopā ar vēlmi palīdzēt

“SSD mērķis sākotnēji bija palīdzība tikai priekšlaikus dzimušiem mazulīšiem – ar cepurītēm, zeķītēm. Taču tagad mērķis ir daudz plašāks – sniegt palīdzību priekšlaikus dzimušiem mazuļiem un psiholoģisko atbalstu viņu vecākiem, atbalstīt īpašos un Baby Box silītēs atstātos bērniņus. To novērtē arī slimnīcu personāls, kas priecājas par palīdzību: “Slimnīcu personālu daudz netraucējam, jo viņi dara atbildīgu darbu. Tik vien, lai uzzinātu par neatliekamākajām vajadzībām. Katrai slimnīcai ir nepieciešamība pēc kā cita – mazākām, lielākām zeķītēm, kokoniņiem, pamperīšiem, šūtiem inkubatoru pārklājiņiem, pozicionēšanas čībām vai rullīšiem. Mēs, savukārt, pakārtojam vedumus attiecīgās slimnīcas vajadzībām. Kad dodamies ciemos ar darbiņiem, tie ir svētki visiem, arī personālam.”

Darbiņu nodošana Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Vienības gatvē un Vidzemes slimnīcā Valmierā.

Gandarījuma sajūtu sniedz brīži, kad Sirds Siltuma darbnīca saņem vēstules no priekšlaikus dzimušo bērniņu vecākiem ar pateicības vārdiem par padomu, atbalstu. “Man atmiņā no novembra darbiņu nodošanas reizes palicis kāda tēta un mammītes smaids. Gluži pelēko seju izteiksmes atdzīvojās, kad ieradāmies ar dāvanām mazajiem,” sajūtās dalās Linda.

Linda atklāj, ka darbība organizācijā viņai ir devusi atskārsmi, ka tik mazā valstī kā Latvija ir tik daudz atsaucīgu, sirsnīgu un dvēselisku cilvēku: “Tās ir ne vien SSD rokdarbnieces, kas no sirds darbojas, bet arī līdzcilvēki, kas izsaka savu atbalstu vārdos un vēstulēs; veikali, kas dāvina dziju un audumu; cilvēki, kas ziedo projekta attīstībai. Tie ir arī rokdarbnieču vīri, kas nopērk dziju, atbalstot sievu iniciatīvu; tie ir pašu bērni, kas ir līdzās katram radītajam darbiņam, tos samīļojot un pārskaitot. Sanāk arī sava veida izglītošana, stāstot savējiem, ka dzimst arī tādi bērniņi, kam nepieciešama lielāka uzmanība. Tas ir skaisti – mēs esam kopā ar vēlmi palīdzēt vājākajiem, lai arī katrs savā vietā, savā darbā, savā dzīvē.”

Sirds Siltuma darbnīcas iniciatīvai var pievienoties ikviens, jebkurā laikā. SSD mājaslapā atrodama informācija par tuvākajiem darbiņu iesniegšanas termiņiem, atrodami padomi zeķīšu, cepurīšu, inkubatora sedziņu, u.c. veidošanai, kā arī informācija par atbalsta iespējām, ja ar rokdarbiem esat uz Jūs.

Foto no Lindas Vītoliņas personīgā arhīva