Par rokdarbiem

Salvete ar tauriņu

Salvete ar tauriņu

Pirmais pavasara vēstnesis – izšūts tauriņš. 

Nepieciešams:

  • audums 30x30cm (ieteicams lina vai kokvilnas audums);
  • marķieris audumam;
  • skice;
  • šķēres auduma griešanai;
  • diegu šķēres (mazas un asas);
  • mulinē diegs (izmantota viena ficīte Anchor Stranded Mouline).

Darba gaita

Sagatavo salveti. Šajā gadījumā izmantots lina audums. Vispirms tiek sagatavota salvete – dubulti nolocītas maliņas un atšūtas ar slīpo atšuvumdūrienu. Par stūru veidošanu lasiet rakstu “Kā veidot stūrus salvetēm?”

Ar marķiera palīdzību pārnes zīmējumu uz auduma. Es izmantoju izdziestošo marķieri, kas nav jāizmazgā. Tas izzūd 48 stundu laikā (ir marķieri ar mazāku darbības laiku, kā arī tādi, kas ir jāizmazgā). Jāiegaumē, nedrīkst zīmējumu gludināt, pirms nav izdzisušas uzvilktās līnijas. Šablons izdrukai (PDF) lejupielādējams raksta beigās.

Izšujot zīmējumu, izmantoju mulinē diegu. Tas sastāv no sešiem pavedieniem. Izšujot izmantoju vienu pavedienu, kad veidoju smalku faktūru, vai divus – izteiksmīgākam, apjomīgākam rakstam. Šujot ar vienu pavedienu, izmantoju smalkāku adatu ar mazu actiņu, bet izšujot ar diviem pavedieniem – pēc iespējas smalkāku adatu, bet lielāku actiņu.

Sākot šūt, pavedienu nostiprina ar mezgliņu, bet, ja to nevēlas, var rīkoties šādi: izvelk pavedienu vienu reizi cauri audumam, atstājot pusotru centimetru garu galu; tad otru reizi izvelk pavedienu caur to pašu vietu un pavedienu velk, veidojot cilpu; caur to izver adatu ar pavedienu un savelk; lieko diega galu nogriež un var sākt izšūt.

Izšuj radziņus ar vienu pavedienu. Tos izšuj ar franču mezgliņiem – ap adatu aptin trīs reizes pavedienu, adatu iedur tajā pašā vietā, jeb blakus.

  

Radziņu galā nošuj no viena punkta trīs dūrienus.  Tad virs tiem veido lielākas bumbiņas – vispirms nošuj bumbiņas uz vienu pusi, tad pāri uz otru pusi vēlreiz, veidojot apjomu.

    

Izšuj tauriņa pamatkontūru ķēžu dūrienā (ar diviem pavedieniem). Pavediena sākumpunkts ir A. Zem adatas laiž pavedienu, adatu dur no punkta A punktā B, kas ir sākumpunkts nākamajam dūrienam.

    
Apakšējos spārnus izšuj ķēžu dūrienā, papildus veidojot cilpas (margrietiņas dūriens). Tas ir līdzīgs ķēžu dūrienam. Pavediens sākumpunktā A. Pavedienu laiž zem adatas un adatu izvelk no punkta A punktā B. Tad pavedienu dur zem izveidotās cilpas punktā B un izvek pavedienu punktā C (vai punktā A), lai turpinātu ķēžu dūrienu.

    
Apakšējo spārnu lejasdaļā veido actiņas – zirnekļa tīkla dūriens (ar diviem pavedieniem). Vispirms veido pamatni no pieciem stariem, kurus apvij ar pavedienu.

    
Apakšējo spārnu augšdaļu aizpilda ar alžīriešu actiņu izšuvumu (ar vienu pavedienu).

Rumpi izšuj šķērs mušiņu dūrienā, ar vienu pavedienu. Vispirms veido mušiņu dūrienu uz vienu pusi, tad uz pretējo pusi. Pavediens atrodas sākumpunktā A, adatu dur no punkta B punktā C. Tad, dur adatu zem izveidotā dūriena atkal punktā C un spoguļattēlā veido pretī tādu pašu dūrienu. C punkts abām pusēm sakrīt.

    
Virsējiem spārniem vispirms izšuj atdalošās līnijas ar apvīto kātu dūrienu (ar vienu pavedienu) – vispirms izšuj kātu dūrienā, tad to apvij ar pavedienu.

  

  
Iekšējo spārnu daļu izšuj ar franču mezgliņiem (viens pavediens).

Ārējo spārnu daļu vispirms izšuj spalvu dūrienā (ar diviem pavedieniem), sadalot katra spārna daļu divās daļās un šujot spalvu dūrienu pamīšus. Šaurākās vietās dūriens būs ciešāks, platākās vietās – platāks. Dūriens līdzīgs mušiņu dūrienam – sākuma punkts A, dur no punkta B punktā C, pavediens zem adatas. C punkts ir sākumpunkts nākamajam dūrienam.

    

Pa vidu virs katra spalvu dūriena (ar diviem pavedieniem) veidojam franču mezgliņu.

Taureņa šablons izdrukai PDF formātā. Download

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna