Par rokdarbiem

Salvete ar ābeļziedu

Salvete ar ābeļziedu

Pavasarīgās noskaņās gatavojam salveti ar ābeļziedu. 

Nepieciešams:

  • audums 25×25 cm (ieteicams lina vai kokvilnas audums);
  • marķieris audumam;
  • skice;
  • šķēres auduma griešanai;
  • diegu šķēres (mazas un asas);
  • pincete;
  • mulinē diegs (izmantota viena ficīte Anchor Stranded Mouline);
  • zeltīts izšūšanas diegs (izmantots nedaudz no spolītes DMC Diamant Art.380, D3821).

Darba gaita

Sagatavo salveti. Šajā piemērā izmantots lina audums. Vispirms tiek sagatavota salvete – atšūta maliņa ar cilpu dūrienu.

Ar marķiera palīdzību pārnes zīmējumu uz auduma. Pārnesu tikai ziedlapu kontūras, bez putekšņlapām, tos beigās improvizēju aptuveni pēc shēmas. Es izmantoju izdziestošo marķieri, kas nav jāizmazgā. Tas izzūd 48 stundu laikā (ir marķieri ar mazāku darbības laiku, kā arī tādi, kas ir jāizmazgā). Jāiegaumē, nedrīkst zīmējumu gludināt pirms nav izdzisušas uzvilktās līnijas.  Šablons izdrukai (PDF) lejupielādējams raksta beigās.

Izšujot zīmējumu izmantoju mulinē diegu. Tas sastāv no sešiem pavedieniem. Izšujot izmantoju vienu pavedienu (veidojot smalku faktūru). Izšuvumā izmantoju arī zeltītu izšūšanas diegu, kas sastāv no trīs pavedieniem, izšujot izmantoju vienu pavedienu.

Sākot šūt, var izmantot mezgliņu, lai nostiprinātu pavedienu, kā arī var šūt neveidojot mezglu, piemēram, šādi: izvelk pavedienu vienu reizi cauri (atstājot pusotra centimetra garu galu); tad otru reizi izvelk pavedienu caur to pašu vietu un pavedienu velk, veidojot cilpu; caur to izver adatu ar pavedienu un savelk; lieko diega galu nogriež un var sākt izšūt.
Vispirms tiek sagatavota ziedlapu pamatne. Uzmanīgi gar iekšējo kontūru nogriež katrā trešajā rindā pavedienu un izvelk.

 

Tad ar baltu mulinē diegu izšuj ziedlapu pamatnes – savelk četrus pavedienus, aptinot ar izšūšanas diegu. Nākamos savelk nākamos četrus pavedienus nākamajā rindā. Sanāk veidot slīpas rindas.

  

Kad ziedlapu pamatnes izšūtas ar balto mulinē diegu, izšuj pamatu ar zeltītu pavedienu tādā pašā veidā.

 

Ziedlapu kontūras izšuj ar apvīto kātu dūrienu ar balto mulinē diegu (ar vienu pavedienu).

Pa virsu ziedlapām veido putekšņlapas, izšujot ar apvīto kātu dūrienu, tad ar zeltīto diegu (ar vienu pavedienu) veidoju putekšņlapām galā un zieda centrā bumbulīšus – franču mezgliņi (ap adatu trīsreiz aptin pavedienu un izvelk pavedienu tai pat punktā, vai blakus).

Ābeļzieda šablons izdrukai PDF formātā. Download

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna