Pirmo reizi muzejā

Muzeji, galerijas, izstāžu zāles ir īstas dārgumu krātuves – tajās ir daudz saistoša ne vien pieaugušajiem, bet arī bērniem. Kad un ko pirmo reizi apmeklēt, lai bērnam muzeja apmeklējums paliktu atmiņā kā aizraujošs piedzīvojums, vieta, kuru vērts apmeklēt vēl un vēl? Apkopoju četrus pieturpunktus, ko vērts apsvērt pirms došanās uz muzeju.

Sākam domāt par muzeja apmeklējumu, kad bērns spēj noturēt uzmanību vismaz desmit, piecpadsmit minūtes.

Nav viena noteikta vecuma, kad ar bērnu var sākt apmeklēt muzejus. Tas pamatā ir atkarīgs no paša bērna, viņa spējas noturēt uzmanību, un tā, kas viņu saista. Tiek uzskatīts, ka bērns trīs, četru gadu vecumā jau spēj noturēt uzmanību tik daudz, lai muzeja apmeklējums viņu aizrautu. Taču, ja bērns kopš mazotnes ir stāvā sajūsmā par automašīnām un ar tām vien spēlējas, tad Motormuzeja vai Dzelzceļa muzeja apmeklējums pat gada vai divu gadu vecumā spēs aizraut mazuli.

Izvēlamies tādu muzeju vai izstādi, kas būtu saistoša bērnam.

Piemēram, Leļļu muzejs, Dabas muzejs, Motormuzejs, Vēstures un kuģniecības muzejs, Aviācijas muzejs, Dzelzceļa muzejs, Brīvdabas muzejs… Jūs kā vecāks noteikti vislabāk ziniet, kas interesē jūsu bērnu, bet, ja trūkst informācijas, kādi muzeji ir Latvijā, vērts ielūkoties Latvijas Muzeju katalogā interneta lapā http://www.muzeji.lv/lv/museums/. Savukārt mākslas galerijas vai izstādes apmeklējums, iespējams, nebūs labākais variants pirmajai reizei, ja vien bērnu neaizrauj gleznas, fotogrāfijas vai skulptūras.

Noteikti pirms muzeja apmeklējuma bērnu ieinteresējam par jauno kopīgo pasākumu – piedāvājam apmeklēt noteiktu muzeju, pastāstām, ko interesantu tur var redzēt, varam kopīgi ielūkoties muzeja interneta mājaslapā. Ja bērns izrāda interesi, turpinām plānot pasākumu. Bet, ja bērns kategoriski atsakās, labāk uz kādu laiku atteikties no idejas un to piedāvāt citu dienu, varbūt cita veida muzeju.

Plānojam apmeklējuma laiku, lai bērns būtu atpūties, paēdis un labā noskaņojumā izzināt ko jaunu.

Pirmajam muzeja apmeklējumam nevajadzētu būt garākam par pusstundu vai stundu (protams, ir vietas, kur var pavadīt visu dienu – kur bērni var ne vien aplūkot eksponātus, bet arī paši aktīvi iesaistīties, spēlēties, izklaidēties), tāpēc rūpīgi pārdomājam tās dienas darbības plānu. Kā nokļūsim līdz muzejam, cik daudz laika tas prasīs (vai bērns nebūs pārguris līdz vēl nonāks muzejā)? Varbūt izvēlēties dienas pirmo pusi, kad bērns ir izgulējies, paēdis un labā noskaņojumā uztvert jauno.

Ja muzejs ir liels, ar daudzām ekspozīciju zālēm, izvēlamies, kādas noteiktas ekspozīcijas aplūkot. Tagad arvien biežāk muzejos tiek izvietoti eksponāti, kurus drīkst ne vien aplūkot, bet tiem arī pieskarties – lieta, ko noteikti ar lielu labpatiku novērtēs bērns.

Muzejos tiek piedāvātas arī ekskursijas bērniem, taču pirmajai reizei es neizvēlētos gida pakalpojumus, lai pirmais muzeja apmeklējums ir tikai un vienīgi vecāku un bērna kopīgs piedzīvojums.

Atmiņas par muzeja apmeklējumu.

Lai spilgtāk paliktu atmiņā muzeja apmeklējums un, ja to atļauj muzeja noteikumi, varam bērnu nofotografēt, vai arī ļaut viņam pašam uzņemt pāris attēlus. Vēlāk foto varam attīstīt un kopīgi izveidot foto grāmatiņu vai albūmu par muzeja apmeklējumu.

Muzeja apmeklējuma noslēgumā varam arī iegādāties kādu brošūru, atklātnīti vai lietiņu (piespraudi, magnētu), lai bērnam paliek kādas “taustāmas atmiņas” par pirmo muzeja apmeklējumu.
Tā kā muzeja apmeklējums bērnu vairāk vai mazāk nogurdinās, pēc tā apmeklējuma bērnam var piedāvāt atpūtu ar kādu gardumu, piemēram, apmeklēt kafejnīcu vai vienkārši baudīt saldējumu parkā uz soliņa.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna