Par rokdarbiem

Papīra dizains jeb skrapbukings

Papīra dizains jeb skrapbukings

Krāsaini, apdrukām bagāti papīri, zīmogi, trafareti, sagataves, uzlīmes, krāsas… un vēl simts un viens sīkums piesaista skatu, kārdināt kārdina ķerties klāt radošiem papīra darbiem un izveidot savu pirmo skrapbukinga albumu, atklātni vai ielūgumus svinībām.

Skrapbukinga (scrapbooking – angļu val.) būtība ir vēlme veidot personalizētu foto albumu, fiksējot ģimenes vēstures notikumus, piemēram, kāzas, bērniņa gaidīšanu vai pirmo dzīves gadu, ceļojumus, veidot savu pavārgrāmatu, radošo projektu foto albumu, u.tml. Katrs šāds albums ir unikāls, savā ziņā mākslas darbs, kas apvieno fotogrāfiju, noformējuma veidošanu, aprakstu vai parakstu radīšanu un rakstīšanu.

Šādus atmiņu albumus var veidot elektroniskā formā, bet, manuprāt, “klasiskajam” skrapbukingam ir sava īpašā, neatkārtojamā aura, jūtams autora rokas pieskāriens, ko nav iespējams pavairot vai pārveidot. Skrapbukinga tehnikā tiek veidotas arī atklātnes un ielūgumi.

Klasiskais albuma izmērs ir 30×30 cm, bet populāri ir arī 20×20 cm izmēra, kā arī A4 formāta albumi. Šādos izmēros ir pieejamas gatavas albumu sagataves, kā arī netradicionālas formas albumi, kā kastītes, mājiņas, akordeona tipa, u.tml. Protams, albumus iespējams izgatavot pašam. Iesācējiem tiek piedāvāti arī gatavi komplekti – albumi ar krāsainām lapām, kuros vien atliek līmēt foto, veidot parakstus un pievienot kādu īpašu akcentu.

Plašā klāstā tiek piedāvāti dažāda izmēra, faktūru un motīvu papīri, arī papīru izlases bloki dažādos stilos un tematikā, piemēram, ziedu vai augu rakstiem. Motīvus uz lapām var veidot arī pats, izmantojot zīmuļus, tinti, krāsas. Lapas apstrādē var izmantot dažādas tehnikas, piemēram, lapas vecināšanu (distressing), tonēšanu, iespiešanu (embossing), nospiedumu tehniku, u.tml. Var izmēģināt dažādas griešanas tehnikas. Plašāk par tām vērts ielūkoties specializētajos interneta un  rokdarbu izdevumu resursos vai apmeklēt kursus.

Savukārt lapas un fotogrāfijas noformēšanā tiek izmantoti pielīmējami dekoratīvi elementi (papīra, koka, metāla, auduma), uzlīmes, lentītes (auduma, papīra), spīguļi, dekoratīvas kniedes, gliteri. Veidojot ornamentus, var parādīt savu meistarību iemīļotos rokdarbu veidos un tehnikās, piemēram, kvilingā, adīšanā, tamborēšanā, frivolitē, papīrizšūšanā, pērļošanā, u.tml.

Lai gan skrapbukingā var ļauties brīvam radošajam lidojumam, tiek izdalīti vairāki tā stili, piemēram, mantojuma, vintedža, amerikāņu, “noplukušā” šika, brīvā stila, u.c. Katram no tiem ir savi priekšnosacījumi, raksturīgākie izmantotie materiāli vai noformēšanas veids.

Aizraujoties ar papīra dizainu, jūs ne vien apgūsiet dažādas tehnikas un stilus, bet arī prasmi noformēt darba lapu, vai tas būtu albūms vai atklātne. Svarīgi iegaumēt, lai noformējumā nepazūd vēstījums – attēls un tā paraksts, ko atbilstoši papildina fons un rotājumi. Skrapbukings var kļūt arī par aizraujošu laika pavadīšanu ar bērnu, vienlaikus attīstot tā dažādās prasmes.

Ja aizrauj radoši papīra darbi, ir vērts apmeklēt kursus vai meistarklases, kur pastāstīs par dažādiem materiāliem, to pielietojumu, interesantiem noformēšanas veidiem un stiliem, vai arī ielūkoties blogeru-rokdarbnieku lapās, kas dalās savā veikumā un ieteikumos.

Atzīmējot starptautisko skrapbukinga industrijas dienu, ko atzīmē 4.martā, veltīju laiku skrapbukingam un noformēju pāris lapas savam albumam no Pati Kids vēstures.

Pirmajā izmantoju izdrukātu fotogrāfiju, ko var uzlīmēt uz auduma piegludinot. Lai attēls būtu pēc iespējas spilgtāks, to līmēju uz gaišas krāsas lina auduma ar spīdumiņu. Rāmītim izmantoju frivolitē tehnikā veidotu mežģīņu maliņu ar pērlītēm. Lapu noformēju, izmantojot izgriezumus no Pati Kids pirmā žurnāla.

Savukārt, otrajā lapā vēstījumā izmantoju auduma gabaliņu, kas tika izmantots vienam no Pati Kids kolekcijas modeļiem, izgriezumus no Pati Kids žurnāla un sākotnējās mājaslapas ekrānšāviņa uzņēmumu.

Interneta resursi par skrapbukingu latviešu valodā, kuros vērts ielūkoties:

Scrapbooking.lv – interneta portāls par skrapbukingu.
Deko Ideja – rokdarbu skola.
Blogs “Atmiņu albums”.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna