Ne, ne, ne…

Ne, ne, ne…

Bērnam radoša domāšana vairāk vai mazāk ir no dabas dota. Savukārt mēs, vecāki, bērnu audzinot, radošu domāšanu vai nu attīstām vai noslāpējam.

Stingri pēc plāna

Viens no veidiem, kā noslāpēt jebkādu radošu iniciatīvu, ir visu saplānot līdz pēdējam sīkumam un sekot plānam bez atkāpes un variēšanas iespējām. Dari to, nedari šito – cik bieži ikdienā vēršaties pie bērna pavēles formā?

Ja vecāki bērna vietā visu izlemj, saplāno viņa dienas gaitas, pavēles formā izsaka plānotās darbības, tad nav brīnums, ka pienāk brīdis, kad bērns kļūst nedrošs un nepārtraukti meklē vecākus, kas viņa vietā izdomās, ko un kā darīt. Viņam ir apslāpēta vēlme pašam domāt, analizēt un vērtēt situācijas, meklēt risinājumus.

Protams, zināmai kārtībai un plāniem jābūt, bet ļausim arī bērnam piedalīties ikdienas plānošanā un atstāsim “vietu improvizācijai” jeb atkāpei no lielā plāna. Ļaujiet bērnam izteikt savu viedokli, priekšlikumus, kopīgi tos izvērtējiet. Tas veicinās bērna pārliecinātību par sevi.

Izvērtēšana

Radošā domāšanā svarīgs elements ir spēja analizēt radušās idejas. Tāpēc ļaujiet bērnam ne vien izteikt idejas, bet arī tās kopīgi analizējiet, neaizmirstot izteikt atzinību, ja bērns izteicis labu priekšlikumu, pat ja tas nav īstenojams uzreiz. Neaizmirstiet arī izskaidrot, kāpēc kāds priekšlikums nav īstenojams. Nepietiek ar atrunu – mēs to nedarīsim, vai – tā nav laba doma. Vēlāk bērns pats, izsakot priekšlikumus, tos sāks izvērtēt, atlasīt labākās idejas.

Telpa atklājumiem

Radošums var izplēnēt arī telpā, ko saucam par savu, vai tā būtu māja, dzīvoklis, istaba vai savs stūrītis. Pieaugušo telpa nav bērna telpa! Bērnam ir nepieciešama sava telpa, istaba vai rotaļu stūrītis, kur viņš ir saimnieks un pavēlnieks (protams, neaizmirstot par mantiņu sakārtošanu dienas beigās). Telpa, kuru viņš var veidot pēc sava prāta, justies tajā brīvi un nodoties jauniem atklājumiem. Kā teicis Vinnija Pūka radītājs A. A. Milns: “Viena no nekārtības priekšrocībām ir spēja pastāvīgi veikt aizraujošus atklājumus”.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna