Par rokdarbiem

Mazo ekspertu skola

Mazo ekspertu skola

Starptautiskajā Ģimenes dienā, tika atklāta unikāla platforma pirmsskolas vecuma bērnu attīstībai. Mazo ekspertu skolā ir pieejami pedagogu izstrādāti materiāli, kas radīti, lai palīdzētu attīstīt bērnu izziņas, saskarsmes un citas nozīmīgākās prasmes. Patlaban platformā pieejami 163 uzdevumi 105 bērnu aktivitātes stundām.

Mazo ekspertu skola ir tiešsaistes resurss Latvijas vecākiem, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu (2–6 gadi) galveno prasmju attīstīšanai, ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus.

No krāsošanas līdz pat pārgājieniem brīvā dabā

Tiešsaistes vietne piedāvā 6 sadaļas ar izglītojošiem materiāliem, ietverot valodas mācīšanos, loģisko domāšanu, sociālās un komunikācijas prasmes, veselīgu dzīvesveidu, kā arī izklaidi ar ģimeni. Visi materiāli ir praktiski uzdevumi, kurus iespējams izdrukāt un lietot mājas apstākļos.

Tie aptver plašu aktivitāšu klāstu, sākot no punktu savienošanas un krāsošanas līdz pat veselīgām receptēm un dabas vērošanas pamācībai pārgājiena laikā. Katram uzdevumam klāt ir norāde, kādam vecumam tas paredzēts, kas nepieciešams, un cik laika tas varētu aizņemt.

Platformas veidotāji sola to arī regulāri papildināt ar jauniem materiāliem. Savukārt vecāki varēs vērtēt un komentēt jau esošos uzdevumus, kā arī dalīties ar savām idejām un pieredzi. Platformā paredzēti konkursi ar iespējām parādīt bērnu darbus un iegūt dažādas balvas.

Mazo ekspertu skolas satura veidošanā tika piesaistīti dažādu jomu speciālisti – pedagogi, logopēds, pediatrs, psihologs, uztura speciālists u.c. Tāpat arī platformas tapšanā piedalījušies sabiedrībā zināmi vecāki.

Kāpēc nepieciešams šāds resurss?

Veidojot platformu, Mazo ekspertu skola sadarbībā ar Mindshare 2014. gada aprīli veica aptauju, aptaujājot 404 vecākus, kam ir bērni vecumā no 2 līdz 6 gadiem, kā arī aprunājās ar pašiem bērniem. Video ar mazajiem ekspertiem var nosaktīties šeit.

Mazo ekspertu skolas idejas autore un Danonki pārstāve Gunta Jurča atzīst: “Latvijas situācijas izpēte liecina, ka šāda interneta platforma ir tiešām nepieciešama. Aprīlī veiktais pētījums atklāj, ka 45% respondentu trūkst ideju un informācijas, kā pavadīt kvalitatīvi laiku ar bērniem. 41% šo informāciju un iedvesmu kā primārā ārējā avotā meklē tieši internetā. Visvairāk vecākiem pietrūkst praktisku materiālu, ideju aktīvai laika pavadīšanai ar bērniem mājās vai ārā, kā arī izdoma radošiem uzdevumiem vai izklaidējošai laika pavadīšanai kopā ar ģimeni.”

Pētījums atklāja, ka lai gan vecāki atzīst, ka noteicošā ietekme uz bērna sasniegumiem ir tieši vecākiem (81% uzskata, ka svarīga ir audzināšana ģimenē), viņi darba dienās bērnam velta vien pāris stundas (66% – 2 stundas un mazāk), bet brīvdienās kopā būšanas laiks ir divas reizes ilgāks. 2/3 respondentu atzīst, ka nepavada pietiekami daudz laika ar saviem bērniem. Iecienītākie kopā pavadīšanas veidi ir pastaigas svaigā gaisā (73%), sarunāšanās (64%), spēlēšanās ar rotaļlietām (52%), kopīga krāsošana vai zīmēšana (45%), grāmatu lasīšana (43%) un bērnu iesaistīšana savās ikdienas aktivitātēs (43%).

“Pētījums apliecina tendenci – vecāki ir tiešām ieinteresēti aktīvai laika pavadīšanai ar bērniem,” uzskata Daina Kājiņa, Latvijas Privāto Pirmsskolu Biedrības un bērnudārza CreaKids vadītāja, projekta satura izstrādes partnere. “Ticu, ka vecāki, pateicoties šai platformai, kļūs arvien drosmīgāki un atvērtāki laika pavadīšanai ar bērniem radošā veidā. Lai bērns izaugtu neatkarīgs, aktīvs un veselīgs, vecākiem ir vissvarīgākā loma. Mazo ekspertu skola uzrunās vecākus ar jēgpilnu un rotaļīgu saturu.”

Mazo ekspertu skola ir izveidota pēc bērnu jogurta zīmola Danonki iniciatīvas kopā ar partneriem: Latvijas Privāto Pirmskolu biedrību, kustību Latvijas Vecāki, bērnudārzu CreaKids un ģimenes portālu Mammamuntetiem.lv. Platformas izveidi atbalstīja vairākas iesaistītās puses, tajā skaitā, privātā bērnudārza CreaKids pedagogi un dažādu jomu eksperti, piemēram, pedagoģe Daina Kājiņa, pediatre Anna Birka, centra Līna psiholoģe Zane Avotiņa, uztura speciāliste Ksenija Andrijanova, runas terapeite Vita Skramane. Savā personīgajā bērnu audzināšanas pieredzē dalījās Latvijā pazīstami vecāki – TV seja un modele Anna Rozīte, filmu producente Krista Preisa, aktrise un modele Dagmāra Legante, septiņu bērnu māmiņa Una Kārkliņa-Gavare, dabas pētnieks, fotogrāfs un TV seja Māris Olte un žurnālists Ansis Bogustovs.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna