Mazais zinātnieks un pētnieks

Mazais zinātnieks un pētnieks

Viens no cilvēces attīstības virzītājspēkiem ir zinātkāre – vēlme izzināt, pētīt un eksperimentēt. Bērna zinātkāre ir tik liela, ka dažkārt mums, pieaugušajiem, trūkst skaidrojumu visiem kāpēc un kas tas ir. Te talkā mums var nākt gan interneta resursi, drukātie izdevumi (žurnāli, grāmatas), gan bērnu zinātnes centri un spēles.

Liela loma bērna zinātkāres veicināšanā vispirms ir vecākiem. Bērna uzdotie jautājumi ir labs “zināšanu treniņš” vecākiem – vai spējam bērnam izskaidrot dažādus procesus, dabas parādības, u.tml. Pat ja uz vienkāršākajiem jautājumiem, mazais kāpēcītis saņem strupu un nenoteiktu atbildi, laika gaitā viņš zaudē entuziasmu izzināt, viņa zināšanu un interešu apjoms paliek ierobežots, arī mācības vairāk kļūst par uzdotā “iekalšanu un atskaitīšanu” nevis izprašanu. Bet tieši zināšanas, izziņa, radošums ir ikviena atklājēja un izgudrotāja darba instrumenti. Slavenākie izgudrojumi un atklājumi ir tiešā veidā saistīti ar zinātkāri un radošu pieeju, spēju paraudzīties pāri savas nozares, darbības jomas robežām, saskatīt atbildes, piemēram, dabā.

Bērnu jau no mazotnes varam ieinteresēt dažādiem zinātniskiem atklājumiem un eksperimentiem, vienlaikus paplašinot arī savu redzes loku, un saistoši skaidrot tādas ikdienišķas lietas kā elektrība, tvaiki, kas grimst un kas negrimst ūdenī, kā rodas varavīksne, kā veidojas krāsas, u.tml.

Bērnu zinātnes centri

Ja ir vēlme ne vien kopīgi pavadīt laiku ar bērnu, bet sniegt viņam zināšanas, raisīt interesi par lietām un procesiem, vērts apmeklēt zinātnes centrus. Piemēram:

  • Jau 25 gadus Latvijā darbojas bērnu zinātnes centrs “Tehnoannas pagrabi”. Lai to apmeklētu, iepriekš jāpiesakās.
  • Bērnu zinātnes centrs “Z(in)oo” Cēsīs.
  • Zinātkāres centrs “Zili Brīnumi”.
  • Šogad Tallinā tika atklāts zinātnes centrs “Energia”, par ko informējām vasaras sākumā. Tajā iespējams uzzināt visu par elektroenerģijas iegūšanu un šīs nozares vēsturi.
  • AHHAA zinātnes centrs Igaunijā. Informācija pieejama arī latviešu valodā.

Idejas eksperimentiem

Mājas apstākļos arī varam īstenot dažādus zinātniskus eksperimentus, kas nereti var kļūt par labu ideju, piemēram, bērnu ballītēm. Idejas var smelties dažādos resursos un rakstos, piemēram, daži no tiem:

  • “Eksperimenti bērniem, ko var veikt mājās!”, portāla Mammām un Tētiem gatavots raksts sadarbībā ar portālu Fizmix.lv.
  • Zili Brīnumi vietnē izvietota Alda Kalniņa digitālā grāmata “Zili Brīnumi” ar idejām eksperimentiem, tos skaidrojot.
  • Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra mājaslapā var atrast dažādus izglītojošus uzdevumus un materiālus skolas vecuma bērniem.
  • Kids activity blog (resurss angļu valodā), pieejami uzdevumi dažādām vecuma grupām.
  • Babble Dabble Do blogā (resurss angļu valodā) piedāvā dažādu eksperimentu piemērus.

Zem palielināmā stikla

Ne viens vien aizraujošs brīdis var tikt pavadīts pie mikroskopa vai ar palielināmo stiklu rokās. Vai tas nav aizraujoši ieraudzīt, kāds izskatās zieds, kukainītis vai paša pirksts zem palielināmā stikla! Tā “mazais pētnieks vai detektīvs” var rūpīgi izpētīt plauktu un grāmatu saturu vai doties ārā pētīt dabu –  ieraudzīt mazītiņu gliemezīti uz zieda, pētīt kukaiņu un dzīvnieku pēdu nospiedumus. Savukārt mikroskops atklāj to, ko ar aci bieži vien pat neredzam. Tā pati ziedlapiņa vai smilšu graudiņi tuvumā izskatās pavisam savādāk.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna