Par rokdarbiem

Lellīte

Lellīte

Šogad, gatavojoties Ziemassvētkiem, esmu nolēmusi izmēģināt spēkus pašgatavotas lellītes-dekora darināšanā. Lielākais izaicinājums, izmantot tikai tos materiālus, kas man pieejami mājās, neiegādājoties jaunus. Jāteic, nedaudz pieliekot radošu izdomu, vienmēr var atrast kādu labu risinājumu.

Ķermeņa veidošana

  

No vairs nelietojamām baltām kaprona zeķbiksēm nogriežu jostas daļas tunelīti 7 cm garumā. Ar baltu diegu nošuju sānu vīli un aizšuju vienu galu, to savelkot. Pildu ar sintaponu. Aizšuju atvērto galu savelkot.

  

Ar baltu krāsas diegu apšuju apkārt lellītei, veidojot savilkumu. Divas trešdaļas korpusa – galva, viena trešdaļa – rumpītis.

  

Atlasu nepieciešamās pērlītes un krellītes. Esmu iecerējusi veidot lellīti sudraba un zilas krāsas toņos. Piešuju actiņas, degunu, ausis. Izšuju mutīti ar rozā krāsas mulinē diegu, bet skropstas ar tumši zilas krāsas diegu.

  

Matiem izmantoju sudrabkrāsas tambordiegu. To sagriežu apmēram 16 cm garos gabalos. Pa vidu izveru diegu, tā izveidojot matu „celiņu“. Izveidoju trīs šādus „matu celiņus“ un piešuju lellītes galvas daļai – vienu pa vidu, abus pārējos nedaudz uz sāniem no vidus daļas.

Ķermeņa augšdaļā izveru rokas dzijas striķīti, apmēram 13 cm garu, bet ķermeņa apakšdaļā, apmēram 17 cm garu dzijas striķīti. To galos uzveru metāla krellītes, bet galus nostiprinu ar mezglu.

Ieteikums. Var izmantot garākus dzijas striķīšus un mezglu cieši nenosiet. Beigās izveidot rokas un kājas tik garas, cik nepieciešams, un tad galus cieši nostiprināt ar mezglu, lieko nogriežot.

Padoms. Kā uzvērt krellīti uz resnas dzijas pavediena?

 

Šujamadatu ar diegu izver caur krellīti. Un atpakaļ, izveidojot cilpiņu.

 

Cilpā ieliek dzijas pavedienu.

Un velkot diegu aiz abiem galiem, izver dziju caur krellīti.

Lellītes tēla veidošana

Kleitiņas šūšanai var izmantot nelielu auduma atgriezuma strēmeli. Piemērā izmantoju vecas zīda šalles strēmeli – 7×24 cm. Tā kā šalles mala ir atšūta, tā man būs kleitiņas apakšmala, kas nebūs jāatšuj. Savietojot labās puses kopā, sašuju galus. Vīle kleitiņas aizmugures vidusdaļa.

Tad gar augšdaļu nošuju sadiegumdūrienu un veidoju savilkumu.

Uzvelkot lellītei, cieši savelku un galus sasienu mezglā.

Ar šķērēm uzmanīgi kleitiņas sānos veidoju iegriezumus (nepārgriežot savilkuma diegu), lai var izvērt rokas.

Tā kā lellīte ir plānota kā Ziemassvētku dekors-eņģelītis, veidoju spārniņus. Izveidoju no papīra šablonu, tad izgriežu spārnus no zilas kanvas auduma.

Abas spārnu puses apzīmēju ar sudrabkrāsas sniegpārsliņām, izmantojot sudrabkrāsas tekstilkrāsas. Ļauju nožūt. Lieliski noder arī sudrabkrāsas tintes pildspalva.

Vidusdaļā ieveru striķīti un apsienu lellītei.

Var izveidot spārniņus vai apmetņus dažādos stilos un izmantojot dažādus materiālus, ko var pēc patikas mainīt.

Lellīte būtībā ir gatava fotosesijai…

 

Bet var turpināt, piemēram, izveidojot lellītei sprogainus matus. Pavelkot aiz piešūto dekoratīvo tambordiegu gala, tie irst. Nedaudz pacietības un pūles, mana lellīte ieguvusi jau pavisam citu skatu.

 

Jauno frizūru vēlos papildināt ar matu rotu-stīpiņu. To veidoju uz diega uzverot pieskaņotas sīkpērlītes. Izveidoto rotu piešuj pie galvas daļas.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna