Par rokdarbiem

Kvilings

Kvilings

Papīra strēmelītes rūpīgi satītas, locītas un līmētas kopā veido apbrīnojami smalkus, gaisīgus rakstus. Kvilinga tehnikā tiek veidotas atklātnītes, dekori, pat gleznas.

Ivetas Gržibovskas grāmata “Kvilings” (izdevējs Zvaigzne ABC, sērija “Zvaigznes rokdarbi”) iedrošināja arī mani izmēģināt pirkstu veiklību šajā tehnikā un nedaudz ielūkoties kvilinga darbos.

Mūķeņu rokdarbi

Kvilings jeb “papīra filigrāns” ir rokdarbu veids, kad šauras papīra strēmelītes tiek tītas, locītas un līmētas, veidojot dažādas formas detaļas. Tad, līdzīgi kā konstruktorā, detaļas tiek liktas un salīmētas kopā, veidojot iecerēto attēlu.

Rokdarba saknes meklējamas viduslaiku klosteros Francijā un Itālijā. Kvilinga tehnikā mūķenes veidoja dekorus grāmatām, rakstiem un ikonām. Vēlāk šis rokdarbu veids kļuva populārs un attīstījās, laika gaitā dažādojot un pilnveidojot papīra locīšanas un tīšanas tehnikas. Mūsdienās tiem, kas ar to vēlas nodarboties, ir pieejami dažādi palīglīdzekļi, kas iegādājami rokdarbu preču veikalos.

Taču, lai izmēģinātu, kas ir kvilings un vai tas ir rokdarbu veids jums, nav nepieciešams daudz – papīrs (abpusēji krāsains papīrs, der arī parastais biroja papīrs), lineāls, šķēres, PVA līme, ķemmīte.

Pamats iesācējiem

Ivetas Gržibovskas grāmata “Kvilings” būs noderīga tiem, kas vēlas spert pirmos soļus kvilingā, gūt priekšstatu par šo rokdarbu veidu. Grāmatā autore sniedz īsu ieskatu, kas ir kvilings, kādi materiāli iesākumam nepieciešami, kādas ir kvilinga pamatfigūras. Grāmatā atradīsiet vairākas idejas kvilinga darbiem. Katram projektam autore ir sniegusi nepieciešamo materiālu sarakstu un aprakstījusi darba gaitu, kas ir papildināts ar ilustratīvu materiālu.

Viennozīmīgi, kviligs attīsta pirkstu veiklību, kas ir svarīgi bērna attīstībai. Pat ja bērns ir vien pāris gadus vecs, šis rokdarbu veids var kļūt par jautru nodarbi – māmiņa tin un veido figūras, bet bērns veido attēlus – vardītes, vilcieniņus, pelītes. Grāmatā atradīsiet vairākas interesantas idejas kopīgai laika pavadīšanai. Autore dalās arī daudz sarežģītākos kvilinga piemēros, kas prasa zināmas iemaņas un treniņu, izmantojot tās pašas pamatfigūras.

Ja šis rokdarbu veids jūs ir uzrunājis, tad rokdarbu veikalos var meklēt pēc profesionāliem piederumiem – tinamajiem instrumentiem, kvilinga šabloniem, gatavām papīra strēmelītēm, u.tml., kā arī pēc padziļinātas informācijas par figūru daudzveidību un pamācības to veidošanā.

Mani pirmie soļi – dekors logam

Kvilinga tehnikā veidoju dekoru logam. Vispirms izdomāju kompozīciju, lai saprastu, kādas figūras un cik daudz nepieciešamas. Darba īstenošanai izmantoju sarkanas krāsas aplikāciju papīra lapu un rozā krāsas parasto papīra lapu printeriem.

Vispirms sagriezu lapas 0,5 cm platās joslās. Iespējams, iesākumam vajadzēja izvēlēties veidot 1 cm platas joslas, būtu vieglāk noturēt pirkstos un ērtāk trenēties figūru veidošanā. Smalkās papīra strēmelītes iesākumā ne visai vēlējās pakļauties manai iecerei – bija nepieciešams ilgāks laiks un pacietība. Svarīgi ir saprast, kā veido figūras, kā ērtāk strādāt ar materiāliem, cik daudz un kādas figūras nepieciešamas.

Ziedu veidošanai izmantoju divas pamatfigūras – rullīti (ko tinu uz 2. numura adāmadatas) un lāsīti (veidoju, izmantojot skropstu ķemmīti). Kad izveidoju nepieciešamās figūras, tās salīmēju kopā. No vienas strēmelītes izveidoju sirsniņu, kurā ievietoju abus ziedus, pāris stiebriņus un rullīšus. Salīmēju. Darbs sanāca gaisīgs un ļoti viegls. Izveidoto kompozīciju varu gan uzlīmēt uz kartona, izveidojot atklātnīti, gan, kā šajā gadījumā, ievērt makšķerauklā un piekārt pie loga.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna. Attēls: publicitātes attēls.