Par rokdarbiem

Īpašais T-krekliņš

Īpašais T-krekliņš

Dekupāžas tehniku ierastāk izmanto interjera priekšmetu, trauku dekorēšanai, taču šo tehniku lieliski var izmantot apģērbu, aksesuāru un apavu rotāšanai, piešķirt vecām, bet iemīļotām lietām jaunu elpu, veidot aplikācijas. Tam radīta dekupāžas līme tekstilizstrādājumiem (audumiem). Šo līmi izmanto, lai savienotu kā audumu ar audumu, tā audumu ar salvešu motīviem.

Dekupāžas līmes audumam mēdz būt tādas, kas pēc nožūšanas tiek nostiprinātas pie auduma piegludinot, un tādas, kam tas nav nepieciešams (bet to žūšanas laiks esot ilgāks). Rezultātā veidojas matēts vai glancēts dekupāžas tehnikā veidots attēls.

Dekupāžu var veikt uz dažāda veida audumiem. Šoreiz dekupāžas tehniku izmēģināsim uz trikotāžas auduma krekliņa. Bērniem patīk, ja viņu krekliņus, bikses vai, piemēram, džemperīti rotā kāds iemīļots multfilmu vai pasaku tēls. Izveidot aplikāciju uz trikotāžas T-krekliņa ir ļoti vienkārši. Tam nepieciešams trikotāžas izstrādājums, salvete ar vēlamo motīvu, šķēres, kā arī dekupāžas līme audumam un otiņa.

  

Atdalām no salvetes augšējo kārtu un izgriežam (vai izplēšam) motīvu.

Ievietojam starp auduma kārtām plēvi, kas neļaus krekla abām pusēm salīmēties.

  

Dekupāžai izmantojam plakanu otiņu. Noklājam ar līmes kārtiņu vietu, kur līmēsim motīvu, ļaujam mazliet iesūkties. Tad uzliekam virsū motīvu un to noklājam ar līmi (no centra uz malām), uzmanoties, lai neveidojas burbulīši. Līmi klāj, otu neberžot pret salvetes virsmu, tā ir kļuvusi mitra un var viegli saplīst. Ja trikotāžas audums ir reljefāks, ieteiktu ņemt talkā arī sūklīti, ar kura palīdzību motīvu piespiež pie auduma.

Kad motīvs pielīmēts, ļaujam tam pilnībā nožūt, vismaz diennakti. Tad caur drāniņu motīvs tiek piegludināts pie auduma.

Jāņem vērā, ka auduma vieta ar aplikāciju pēc nožūšanas kļūst blīvāka. Ja motīvs ir liels, krekliņš kļūs visai “stīvs”.
Ieteikums iesācējiem – sākumā ieteicams eksperimentēt uz kāda auduma gabaliņa, ko nav žēl sabojāt, lai saprastu, kā ērtāk strādāt.
Svarīgi iegaumēt – mazgāt šādus izstrādājumus var tikai zemā temperatūrā ar rokām, neberžot motīvu un mazgājot izstrādājumu izvērtu uz kreiso pusi.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna