Par rokdarbiem

Glezna krustdūrienā

Glezna krustdūrienā

Izšūšana krustdūrienā neapšaubāmi ir viens no populārākajiem izšūšanas veidiem ar dziļām saknēm daudzu tautu kultūrā. Šodien visbiežāk krustdūriena tehnikā tiek darinātas gleznas, apsveikuma kartiņas un mājas tekstila dizaina izstrādājumi – piemēram, dekoratīvi spilveni. Šajā rakstā vēlos dalīties savā pieredzē, īstenojot lielformāta darbu krustdūrienā.

Ievadam

Kā jau pats nosaukums liecina, šīs tehnikas pamatā ir krustdūriens. Rakstu vai attēlu veido x veida dūrieni. Lai krustdūriena tehnikā izšūtais attēls veidotos proporcionāls un nebūtu deformēts, tiek izmantoti vienmērīgi austi audumi – ir vienāds pavedienu skaits uz augšu un uz sāniem. Pavedienu jeb kauntu (ct) skaitu mēra vienā collā jeb 2,54 centimetros. Jo smalkāks audums, jo lielāks ct skaits.

Visbiežāk izmantoti tiek mulinē diegi. Tie sastāv no 6 pavedieniem. Izšūšanā izmanto tādu pavedienu skaitu, kas vislabāk atbilst izvēlētajam audumam. Latvijā pieejami dažādu ražotāju izšūšana diegi. Tie ir tīros krāsu toņos un ar krāsu vai toņu pārejām. Īstenojot kādu ieceri, ieteiktu vienā darbā izmantot viena ražotāja izšūšanas diegus.

Ja ir vēlme īstenot kādu rokdarbu projektu krustdūrienu tehnikā:

  • neskaitāmas idejas ar maksas un bezmaksas shēmām ir pieejamas internetā;
  • vērts ielūkoties specializētajos rokdarbu žurnālos, kur ir dotas ne vien shēmas, bet arī darba gaita un vērtīgi padomi;
  • lielveikalu, rokdarbu veikalu un internetveikalu piedāvājumā atradīsiet gatavus izšūšanas komplektus ar shēmu, kanvu un nepieciešamajiem diegiem;
  • īstenojiet savu unikālo un oriģinālo ideju pēc savas skices, attēla vai fotogrāfijas.

Apstāšos pie pēdējās iespējas, kas sarežģītības ziņā šķiet visgrūtāk īstenojamā, un dalīšos savā pieredzē.

Veidot shēmu pašam

Lieldienu zaķēns ar tulpēm

Mazākiem projektiem, kā, piemēram, Lieldienu zaķēns ar tulpēm, risinājums bija visai vienkāršs – datorā tapa krāsaina skice zīmējums – vienkāršas formas, tīras krāsas. Bija zināms, kādu kanvu izmantošu un cik lielu attēlu vēlos beigās iegūt. Tādējādi, attēls datorā tika pārvērsts noteikta izmēra “pikseļos”. Pēc viena ražotāja krāsu paletes, tika atlasīti nepieciešamie krāsu diegi un ideju varēja īstenot.

Maza izmēra un vienkāršus zīmējumus var arī pārvērst shēmā, izmantojot vienkārši rūtiņu lapu, vai datorā izveidot shēmu rūtiņās.

Savukārt, ja iecere ir daudz lielāka, kā, piemēram, vēlme izšūt fotogrāfiju liela izmēra gleznā, iepriekš aprakstītais paņēmiens būtu neprāts un velts laika patēriņš. Tam ir domātas mūsdienu tehnoloģijas, lai mūsu radošās idejas varētu tikt īstenotas daudz efektīvāk un ar lielāku prieku. Tāpat vēlāk izšūšanā tiks ieguldītas neskaitāmas stundas.

Palīgā nāk tehnoloģijas

Ir pieejamas datorprogrammas (p., meklējiet angļu valodā pēc atslēgas vārdiem cross stitch software) ar plašu opciju klāstu, kurās lejupielādējot attēlu vai fotogrāfiju, iegūsiet attēla izšūšanas shēmu pēc jūsu norādītajiem parametriem, kā, piemēram, kanvas izmērs, plānotās gleznas izmērs, krāsu skaits, u.tml. Pamatā datorprogrammu licences ir maksas.

Ja neplānojat bieži izšūt krustdūrienā, var izmantot bezmaksas iespējas (p., meklējiet angļu valodā pēc atslēgas vārdiem cross stitch converter free download). Bet šajos piedāvājumos var būt ierobežojumi – piemēram, izšūtā attēla lielumam, vai piedāvāto diegu zīmolu klāstam.

Mana pieredze

Izšūt lielformāta gleznu bija visai sena iecere, ideja dāvanai, radošo ideju eksperiments un savu spēju pārbaude. Pirmām kārtām ir nepieciešams atrast “īsto attēlu”, ko vēlētos realizēt. Mans plāns bija radīt gleznu, ko dāvināt vecākiem. Tās ideja bija skaidra – ko gan citu dāvināt dāliju kolekcionāram, kā attēlu ar dāliju vai dālijām. Tēma pateicīga, jo dālijas ir ziedi ar visplašāko krāsu gammu un ziedu formu. Grūtāk bija izvēlēties vienu konkrētu fotogrāfiju – ar izteiksmīgu, “labi nolasāmu” ziedu un interesantu fonu.

Skice

Kad fotogrāfija tika izvēlēta, tā tika apstrādāta un izveidota skice, kāda izskatīsies glezna gala variantā ar rāmi. Šajā gadījumā tika paredzēts, ka izšūtajam attēlam apkārt būs brīva, neizšūta auduma mala, bet rāmis, kādā no siltajiem toņiem. Skices izveide ļauj arī precīzi aprēķināt, cik liels kanvas gabals būs nepieciešams, un cik lielas brīvas malas jāatstāj. Piekritīsiet, tā būtu traģēdija izšūt tik lielu darbu, un beigās saprast, ka nav atstāta pat neliela maliņa, lai varētu darbu ierāmēt!

No fotogrāfijas top izšūšanas shēma

Fotogrāfijas pārvēršanai izšūšanas shēmā, es izvēlējos izmantot bezmaksas iespējas. Konkrētā gadījumā izmantoju Pic 2 Pat. Tajā apraksts pieejams vairākās valodās, tai skaitā angļu, vācu, krievu valodās. Maksimālais attēla lielums, kuru var lejupielādēt ir 4 Mb.

Kad fotogrāfija lejupielādēta, jāizvēlas ar kāda ražotāja izšūšanas diegiem vēlaties izšūt, kāds ir ct skaits collā, un jāizvēlas attēla izmērs (izmēri doti collās, ne centimetros!).

Nākamajā solī tiek piedāvāti jūsu attēla vairāki risinājumi, sākot no attēla, kur ir visvairāk izmantoti dažādu krāsu diegi, līdz nelielam skaitam. Uzbraucot ar kursoru uz attēla, jums tiks parādīts, cik konkrētajā attēlā izmantotas krāsas. Ieteiktu nesteigties ar pirmā attēla izvēli, ja neesat gatavi iegādāties 64 krāsu diegus. Arī attēla kvalitātes rezultāts, izmantojot maksimālu vai nedaudz mazāku krāsu diegu skaitu var tikai nedaudz atšķirties. Es izvēlējos attēlu ar 50 krāsu pielietojumu un izšūšanas diegu zīmolu DMC ar plašu krāsu paleti, kas man bija uz to brīdi arī visērtāk pieejami.

Noklikšķinot uz izvēlētā attēla, programma sagatavo attēla izšūšanas darba shēmu pdf formātā. Tas var aizņemt kādu brīdi. Gatavo failu es lejupielādēju savā datorā un izdrukāju. Dokumentā atradīsiet krāsainu jūsu izvēlēto attēlu, no kura programma ģenerēja darba shēmu; melnbaltu darba lapu/lapas, kur katrai krāsai ir savs apzīmējums; pēdējā lapā sarakstu ar krāsu apzīmējumiem un to atšifrējumiem noteiktā krāsu kodā, kā arī norādi, cik diegu ficīšu būs nepieciešams.

Tālākais ir pašu čaklajās rokās. Dotās gleznas īstenošanai man pagāja pusgads. Tā kā darba lapu skaits visai liels un darbs apjomīgs, izpildītos laukumus darba lapās es aizkrāsoju ar marķieri. Gleznu izšuvu to novietojot uz galda, bet laikā, kad neizšuvu, darbs tika rūpīgi ietīts auduma gabalā, lai neapputētu un nesasmērētos.

Atziņa par bezmaksas iespējām

Darbs tika īstenots ar aptuveni 97% precizitāti no darba shēmas (cilvēciskas, bet nesvarīgas kļūdiņas un apzinātas korekcijas). Vienīgā korekcija, ko veicu darbā, bija gleznas augšējā daļā debesu zilums, ko programma piedāvāja veikt tumši zilā krāsā. Šos laukumus es izpildīju krāsā, kas man šķita atbilstošāka. Kopumā programmas radītā shēma mani patiesi apmierināja, darba lapas ir ērti lietojamas, un šāda bezmaksas iespēja ir lielisks palīgs šādas ieceres īstenošanai.

Diegi kārtībā

Diegus es nepirku visus uzreiz, bet pakāpeniski, pēc nepieciešamības. Kā arī, ja bija norādīts, ka būs nepieciešamas, piemēram, 5 vienas krāsu ficītes, tad iegādājos četras. Ja izrādījās, ka nepieciešams vairāk, tad iegādājos arī piekto ficīti.

Strādājot pie tik apjomīga darba, noteikti ir nepieciešama “sava kārtība”. Katram tā būs sava. Piemēram, es iesāktās diegu ficītes kārtoju augošā numuru secībā vizītkašu blokā. Man šķiet perfekts, pārskatāms un ērts risinājums. Ja kādas krāsas ficīte beidzās, ievietoju kabatiņā jaunu. Izmantoju arī vairākas izšūšanas adatas – ērti, ja jāstrādā ar vairāku krāsu diegiem vienlaicīgi. Bet, lai tie nesajuktu, tos saspraudu atsevišķos kanvas gabaliņos ar uzrakstītu krāsu kodu.

Jāņem vērā, ka diegi var palikt pāri, un tos ieteicams saglabāt līdz nākošajam projektam tā, lai nepazustu krāsu kodi un arī ražotāja nosaukums. Tā es veidoju savus diegu ficīšu-vizītkaršu blokus, lai jebkurā brīdī varētu ērti saprast, kas ir manos krājumos.

Noslēgumam

Gatavā glezna no kreisās puses tika izgludināta. Tad pārbaudīts, vai gleznai ir taisnas malas. Izšujot audums var būt nedaudz pastiepies, kā dēļ kāda izšuvuma mala beigās ir nedaudz šķība. To pielabot var nedaudz pastiepjot un nogludinot attiecīgo malu. Ierāmējot, būs skaidri redzams, vai tās ir taisnas.

Tad pie kreisās puses pielīmēju stingrumu piešķirošu līmes starpliku kopējā gleznas izmērā (ar malām, kas jāierāmē!), un vēlreiz pārbaudīju vai “izšūtais gleznas taisnstūris” ir ar taisnām malām. Līmes starplika tiek līmēta sākot no vidus uz malām, lai nerastos “burbuļi”.

Tālāk darbs tika attiecīgi ierāmēts atbilstoši skicei un pasniegts jubilāriem!

Būšu priecīga saņemt Jūsu atziņas un ieteikumus, strādājot ar lielformāta darbiem un izmantojot programmas attēlu pārvēršanai izšūšanas darba shēmās.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna