Par rokdarbiem

Gaišo domu dāvana

Gaišo domu dāvana

Neatkārtojamas, īpašas, mīlestības pilnas ir pašu rokām darinātas lietas tuviem un mīļiem cilvēkiem. Svecītes ir viens no Ziemassvētku simboliem, kas var kļūt par lielisku dāvanu, jo īpaši, ja tās veidošanā piedalāmies kopā ar bērniem. To, cik tas var būt aizraujoši, pierāda Katrīna ar mammu Edīti, kopā plānojot, lejot un dekorējot svecītes. 

Materiāls tapis sadarbībā ar HobbySet – veikalu mākslai, dekorēšanai, hobijiem un rokdarbiem, kas atrodas Rīgā, Dzirnavu ielā 100.

Nepieciešams:

 • Zīmēšanas papīrs.
 • Trapeces formas lekāls, izgriezts no kartona.
 • Zīmuļi, krītiņi vai flomāsteri krāsošanai.
 • Parafīns. Izmantojām parafīna bumbiņas 1 kg iepakojumā.
 • Bundžas, kurās kausēt parafīnu – 5 gab. Padoms: var izmantot jebkurus karstumizturīgus trauciņus, piemēram, skārda konservu bundžiņas no iebiezinātā piena, utt. Trauku skaits ir atkarīgs no tā, cik krāsas plānojat veidot.
 • Kastrolis ar ūdeni, kurā ielikt trauciņus ar parafīnu.
 • Krāsu pigments tabletēs vaska un gēla svecēm. Izmantojām iepakojumu, kurā ir piecas krāsas. (Krāsas var iegādāties arī pa vienai.)
 • Šķēres, trapecveida izbīdāms nazis (amata nazis).
 • Kaste.
 • Karstumizturīgas plastmasas glāzītes (parasti tās ir brūnā krāsā) – 8 gab.
 • Aukla deglim – 1,6 m.
 • Īlens.
 • Makšķeraukla – 35–40 cm gara.
 • Zobu tīrāmie kociņi – 8 cm garumā.
 • Kociņi, ar ko maisīt karsto parafīnu (piemēram, saldējuma kociņi).
 • Parafīna dekoratīvie elementi, aukla, striķītis, lentītes, dekoriņi, krāsainas lapas vai kartiņas.

Padoms. Sveces var arī aromatizēt, pievienojot speciāli un tikai (!!!) svecēm domātos aromātus – vaniļas, mandarīnu, lavandas, u.tml.

Skices

  

Vispirms Katrīna ar mammu plāno, kādas varētu izskatīties svecītes. Izmantojot trafaretu, uz lapas tiek uzzīmētas sveču formas, ko abas kopā izkrāso. Sagatavotās skices viņām arī ļauj plānot, kādas krāsas parafīns būs nepieciešams. Iepakojums ar piecu krāsu pigmentiem ļaus radīt jebkuru vēlamo krāsu.

Plānojam krāsas un kausējam parafīnu

Pārskatot skices, tiek nolemts sagatavot parafīnu baltā, dzeltenā, sarkanā, zaļā un brūnā krāsā, bet pēc tam arī zilā.

Parafīnu saber trauciņos (konservu bundžās). Tām ir izveidots snīpītis, saspiežot bundžas augšmalu (šo darbiņu var uzticēt veikt tētim!). Tas ļaus precīzāk un vieglāk parafīnu liet. Katrā bundžā ieber parafīnu, aizpildot aptuveni 2/3 no bundžas tilpuma. Ja kādas krāsas parafīns aptrūksies, to viegli var papildināt.

Trauciņus kārto kastrolī ar ūdeni un liek uz uguns. Ūdenim nav jābūt daudz, lai bundžas tajā neapgāžas. Kad ūdens sāk vārīties, uguni nogriež mazāku. Parafīnam kūstot, ūdenim nav jāvārās, bet gan jāuztur temperatūra.

Kamēr parafīns kūst, Katrīna ar mammu sagatavo kasti un svecīšu trauciņus.

Kaste

 

Kaste kalpos par vietu, kur tiks ielikti trauciņi svecīšu liešanas laikā. Tai jābūt pietiekami stabilai un stingrai, lai sveces sanāk taisnas. Uz kastes apvelk glāzīšu apakšējās (šaurākās malas) kontūras un izgriež apļus, mazliet lielākus par to. Griešanu atstāj tēta vai māmiņas ziņā. Kasti novieto darba zonā, kur lies sveces. Atceramies, ka kasti kādu laiku nedrīkstēs kustināt vai pārvietot, kamēr sveces sacietēs!

Svecīšu trauciņi

 

Karstumizturīgajām glāzītēm tiek nogriezta augšējā mala (līdz rievojuma sākumam). Tad ar īlenu izdurti caurumiņi trauciņa apakšas vidū, caur kuru izvērt degļa auklu. Uzmanamies, lai ap caurumiņu neveidojas plaisas! Gar tām var izlīt karstais parafīns.

Sveces deglīši

 

Katrīna gatavo degļa striķīšus – astoņus gabalus, katru 20 cm garumā, savukārt Edīte, izmantojot makšķerauklu, apmet cilpu ap striķīti un izver caur caurumiņu. Trauciņa apakšā sasien mezgliņu, bet augšā caur striķīti izdur zobu bakstāmo kociņu (tam ir jābūt garākam nekā trauciņa platums).

 

Pavelkot aiz mezgla un novietojot kociņu šķērsām pāri trauciņam, deglīša striķītis nostiepjas taisni.

 

Trauciņus saliek kastes caurumiņos un pārliecinās, ka tie stāv taisni.

Dažādu krāsu parafīns

Kad parafīns izkusis, uguni nogriež mazāku un pievieno krāsu pigmentus. Krāsu pigments tabletēs ir koncentrāts, tāpēc Edīte pievieno krāsu pa kripatiņai. Samaisa. Ja šķiet, ka krāsu nepieciešams veidot izteiksmīgāku, tumšāku, pievieno vēl kripatiņu pigmenta un izmaisa. Jāatceras, ka krāsa cietējot kļūs tumšāka. Ja pigments būs pievienots par daudz, krāsa būs ļoti tumša. Ja vēlamies, varam veidot citus toņus, sajaucot dažādu krāsu pigmentus.

Lejam sveces

Sveču liešanu veic pieaugušais, savukārt bērns veic asistenta pienākumus, norādot, kuros trauciņos kādas krāsas parafīns jālej. Bundžas ņemot ārā no ūdens jāuzmanās, lai ūdens nesapil blakus esošajās bundžās ar parafīnu. Trauciņu var apslaucīt ar papīra dvieli. Sausu papīra dvieli, salocītu vairākās kārtās, izmanto, lai turētu karsto bundžu ar parafīnu. Sveces lejot kārtās, ir jānogaida, kad pirmā kārta sastingst. Tikai tad lej nākamo. Ņemiet vērā, ka parafīns parasti sāk atdzist no ārpuses uz vidu! Tāpēc vizuāli, šķietami atdzisis, tas var būt vēl nesastindzis viducī. Un lejot virsū citas kārtas, tam pilnībā neatdzisušam, rezultātā svece viducī būs iekritusi (veidosies bedrīte). Tikmēr bundžas ar parafīnu, lai tas neatdziest, liek atpakaļ kastrolī ar karsto ūdeni. Ja karstā vienas krāsas parafīnā uzreiz ielies citas krāsas karstu parafīnu, krāsas vienkārši sajauksies. Sveču liešana ir visradošākais, pacietīgākais un šajā gadījumā arī laikietilpīgākais process.

Sveču sastingšana

 

Sveces uz pāris stundām atstāj sacietēt. Kad trauciņi ir atdzisuši un parafīns sastindzis, tos uz 20 minūtēm ieliek saldētavā. Sveces kļūs spīdīgākas, un tās būs vieglāk izņemt/atdalīt no trauciņa.

Dekorēšana

Pienācis pats satraucošākais brīdis – sveču izņemšana no trauciņiem. Vispirms nogriež mezglu. Tad svecīti izņem no glāzītes. Visvieglāk to izdarīt, iegriežot plastmasas trauciņa augšmalā un pa riņķi to pamazām noplēšot. Mazie brīnumi gatavi! Taču, lai tos dāvinātu, nepieciešams sveces noformēt, izdekorēt un sarakstīt kartiņas.

Sveču dekorēšanai var izmantot speciālas parafīna dekorēšanas lentas vai elementus. Tos, kā uzlīmes, liek virsū gatavajai svecītei.
Katrīna ar māmiņu svecītes noformē dāvināšanai, izmantojot lentītes, aukliņas, dabas un citus materiālus dekorēšanai, kā arī sagatavo kartiņas. Lieliski kopā pavadīts laiks un radītas sirsnīgas dāvanas.

Foto, attēls: Rita Baroniņa-Maurāna, Artūrs Maurāns