Par rokdarbiem

Frivolitē

Frivolitē

“Smalko” rokdarbu cienītājiem iesaku izmēģināt mežģīņu vai dekoratīvu elementu veidošanu frivolitē tehnikā. Manā skatījumā, tā ir demokrātiska alternatīva knipelēšanai – nav nepieciešami lieli materiāli ieguldījumi, kā arī ir pieejams plašs resursu klāsts, lai apgūtu fivolitē pamatus.

Mežģīņu veidošanu var apgūt kursos, nodarbībās vai meistarklasēs, bet, ja ir vēlme to apgūt patstāvīgi, internetā plaši pieejama informācija– angļu, krievu, vācu, itāļu, u.c. valodās.
Šis rokdarbu veids noteikti nav steidzīgajiem. Lai gan pati tehnika nav sarežģīta, grezno mežģīņu rakstu veidošana aizņem laiku, pat ja vadāties pēc instrukcijas vai tehniskā zīmējuma. Frivolitē pamatu pamats ir mezgliņi un cilpiņas, kuras kārtojot aplīšos un ķēdītēs, tiek radīti dekoratīvi izstrādājumi. Frivolitē aksesuāriem – auskariem, kaklarotām, piespraudēm plaši tiek papildu izmantotas pērlītes.

Frivolitē pamats – dubultie mezgli un cilpiņas (picots). Attēlā cilpiņa ar mezgliem, veidota uz adatas.

Mežģīņu radīšanā galvenokārt tiek izmantots kokvilnas tambordiegs – vienā vai vairākās krāsās, atkarībā no ieceres. Protams, tiek izmantoti arī dekoratīvie tambordiegi (piemēram, zeltīti, sudraboti), kā arī cita veida diegi un dzijas. Iesācējiem, kas vēlas apgūt frivolitē ar kuģīti, ieteiktu pamatus apgūt, izmantojot tambordiegu divās krāsās, lai labāk izprastu pareizu mezglu veidošanu. Arī video pamācībās nereti uzskatāmībai tiek izmantoti tambordiegi dažādās krāsās.

Frivolitē tehnikas

Frivolitē mežģīnes var veidot trīs tehnikās – izmantojot kuģīti, frivolitē adatas  vai tamboradatu. Tamboradata būs nepieciešama arī kā papildu instruments savienojumu veidošanai.

Mani uzrunāja pirmās divas frivolitē tehnikas – ar adatu un kuģīti, bet “atdūros” instrumenta nepieejamībā. Frivolitē adatas Rīgā un vietējos e-veikalos neatradu, bet tās iespējams pasūtīt ārzemju interneta veikalos. Tās ir īpašas adatas – garas, ar trulu galu. Tās ir vairākos izmēros (resnumos). Parastās šujamadatas šoreiz nederēs. Frivolitē adatu var aizstāt ar īpašajām adatām leļļu šūšanai – arī tās ir garas, bet to gals ir ass, jāuzmanās sadurties. Ja ir vēlme izmēģināt frivolitē ar adatu, tad šāds risinājums derēs, tomēr uzskatu, ja ir nopietna vēlme pievērsties šai tehnikai, būs jāiegādājas atbilstošs instruments. Bez tam, ir jāsaskaņo diega un adatas resnums.

Savukārt kuģīša meklējumi vainagojās panākumiem, lai gan arī ne visos rokdarbu preču veikalos tie ir atrodami. Kuģīšus ražo no metāla, plastmasas, koka, ziloņkaula. Metāla kuģīši sastopami ar maināmu diegu spoli un vienā kuģīša galā jau iestrādātu taboradatas āķīti. Savukārt koka un plastmasas (arī metāla) kuģīši galvenokārt veidoti tā, lai uz tiem diegu var uztīt. Iesaku iegādāties kuģīti ar divām spolēm, vai arī divus kuģīšus, jo apgūstot pamatus un vēloties veidot izsmalcinātākus rakstus, būs nepieciešams vairāk par vienu kuģīti.

Metāla kuģītis ar maināmu spoli.  Papildu spoles var nopirkt atsevišķi.
Plastmasas kuģītis. Uz tā pavedienu uztin. Izmantojot šādu kuģīti, papildus nepieciešama tamboradata.

Mana pieredze

Salīdzinot frivolitē tehniku ar adatu un kuģīti, jāatzīst, ka tehnika ar adatu ir vieglāk apgūstama un saprotama. Svarīgi, lai diegam būtu izvēlēta atbilstoša adata. Ja diegs būs par tievu, mezgli veidosies pārāk vaļīgi un nesaturīgi. Izmantojot leļļu šūšanas adatu un tambordiegu, var lieliski trenēt frivolitē tehniku ar adatu, vien jāuzmana pirksti no adatas asā gala.

Savukārt frivolitē tehnikai ar kuģīti nācās veltīt vairāk laika, lai izprastu, kā turēt diegu, kā veidot pareizi mezglus, kādām jābūt roku kustībām. To apgūt ir svarīgi! No svara ir arī kuģīša izvēle, tā kvalitāte. Metāla kuģītim ar spoli svarīgi, lai spole labi tītos, lai nav stipri jāvelk diegs, īpaši gadījumā, ja izvēlēts, piemēram, dekoratīvs staipīgs tambordiegs. Tā lielākais pluss –  galā iestrādātais āķītis, kas atvieglo un paātrina darbu. Savukārt plastmasas kuģītis, kuram diegs jāuztin, ir gan viegls, gan patīkami turēt rokā. Uz tā arī var uztīt vairāk diega. Ar to strādāt ir ļoti parocīgi, vien vienmēr pa rokai jātur tamboradata, ja galā nav izveidots āķītis.

Apgūstot abas tehnikas, man vairāk iepatikās frivolitē ar kuģīti. Izmantoju gan metāla, gan plastmasas kuģīšus. Bez tam instrumentu ar uztītu diegu var ērti ielikt kabatā vai somiņā, lai brīvā brīdī trenētos, vai radītu kārtējo darbiņu.

Abu tehniku gadījumā darbs pie mežģīņu raksta veidošanas aizņem laiku – jācenšas cilpiņas veidot vienādos vai dažādos izmēros, vienādi cieši savilkt izveidotos aplīšus vai lokus (atbilstoši tehniskajam rakstam), lai mežģīne veidotos akurāta. Bet tas jau ir atkarīgs no pieredzes un treniņa.

Frivolitē mežģīņu pielietojums

Pirmkārt, frivolitē mežģīnes man saistās ar aksesuāriem – piespraudēm, auskariem, kaklarotām, rokassprādzēm un matu rotām. Frivolitē tehnika varētu būt saistoša tām rokdarbniecēm, kas aizraujas ar pērļošanu. Frivolitē un pērļošana lieliski viena otru papildina. Var diezgan īsā laikā radīt pieskaņotu aksesuāru savam tērpam, vai radīt pašrocīgi gatavotu dāvanu draudzenei.

Frivolitē auskari ar iešūtām pērlītēm un dekoratīviem akmentiņiem. Izmantots melns tambordiegs. Veidoti frivolitē ar kuģīti tehnikā.

Frivolitē mežģīnes tērpos – greznas apkakles, aproces, malu apdares un dekoratīvi elementi kā papildinājums tērpam.

Mājas interjera tekstilizstrādājumos – galdautos, sedziņās, salvetēs, kā apdares maliņas. Nereti viena darba radīšanā bez frivolitē mežģīnēm tiek izmantoti vairāki rokdarbu veidi – tamborēšana, izšūšana, īru mežģīnes.
Dažādi dekoratīvi izstrādājumi, piemēram, grāmatzīmes, eglīšu rotājumi vai kartiņu noformējums.

Pašmācībai

Apgūstot frivolitē pašmācības ceļā, lieti noder internetā atrodamais – shēmas jeb tehniskie zīmējumi, apraksti, video pamācības gan frivolitē ar kuģīti, gan frivolitē ar adatu.
Krievu valodā meklējiet kā “фриволите” – фриволите иглой (frivolitē ar adatu), фриволите  челноком (frivolitē ar kuģīti), bet angļu valodā kā “tatting” – needle tatting (frivolitē ar adatu), shuttle tatting (frivolitē ar kuģīti). Lūk, pāris resursi pamatu apgūšanai angļu valodā:

  • Absolute Beginner Tatting Series – frivolitē ar kuģīti video pamācību sērija angļu valodā iesācējiem.
  • Needle Tatting for Beginners, Maria Papia – frivolitē ar adatu video pamācību sērija angļu valodā iesācējiem.
  • Iesaku arī ielūkoties ikgadējā pasākuma “Satiec savu meistaru” programmā, kas tradicionāli norit martā dažādās Latvijas vietās. Šī pasākuma ietvaros tiek organizētas dažādas meistarklases. Iespējams, arī šogad tiks piedāvātas meistarklases mežģīņu veidošanā.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna