Eko draudzīgs mazuļiem

Eko draudzīgs mazuļiem

Eko produkti ir sava veida dzīvesveida, vērtību un domāšanas apliecinājums, kas ieņem arvien svarīgāku tirgus daļu daudzās ražošanas nozarēs – pārtikas produktu, apģērba, tekstilizstrādājumu, kosmētikas, u.c. Latvijā eko produktu ražošanas uzņēmumu LaLina vada Laila Strumpmane, piedāvājot plašu asortimentu pašiem mazākajiem tirgus patērētājiem.

Cilvēks ir visstiprākais savā zemē

Biznesa vide Lailai nav sveša – pirms uzņēmuma LaLina izveides viņa vadīja juvelierizstrādājumu vairumtirdzniecības uzņēmumu, paralēli studējot un iegūstot maģistra grādu biznesa administrēšanā. “Uzņēmuma vadība ir tas, kas mani interesē. Arī ikdienā lasu grāmatas par menedžmentu,” norāda Laila.

Slavenā vācu uzņēmēja Anna Burda, žurnāla “Burda” izveidotāja, ir iedvesmojusi ne vienu vien topošo, jauno vai pieredzējušo uzņēmēju, tai skaitā Lailu, kas viņu uzskata par valdzinošu un harizmātisku personību, no kuras piemēra ir vērts mācīties: “Anna Burda kā iedvesmojoša sieviete uzņēmēja mani ir uzrunājusi jau no bērnības. Uzskatu, ka viņa bija drosmīga un inovatīva, pieejot žurnālistikai pilnīgi jaunā veidā.”

…mūsdienās veiksmīgs uzņēmējs ir tas cilvēks, kurš ir spējīgs vadīt attālināti, uzticoties un deleģējot pienākumus citiem profesionāliem cilvēkiem.

Arī tepat Latvijā Laila pazīst daudzus lieliskus un spējīgus uzņēmējus, no kuriem mācīties. “Uzskatu, ka mūsdienās veiksmīgs uzņēmējs ir tas cilvēks, kurš ir spējīgs vadīt attālināti, uzticoties un deleģējot pienākumus citiem profesionāliem cilvēkiem. Uzticot citiem arī pašu uzņēmuma vadību. Parasti šie uzņēmēji ir ar milzīgu azartu, mirdzošām acīm un ļoti vilinoši. Viņi kā zirnekļi vij savu tīklu un sadala risku vairākās nozarēs,” pārdomās dalās Laila.

No citiem pieredzējušiem uzņēmējiem Laila ir guvusi sev atziņu: “Cilvēks ir visstiprākais savā zemē. Kā koks, kurš ir ieaudzis un izpletis savas neredzamās saknes uz visām pusēm. Uzņēmējam ir vieglāk pārkvalificēties uz citu nozari tieši esot savā zemē, kur viņš pārzina likumus, nozares, pazīst cilvēkus un ir “savējais”.”

Videi un mazulim draudzīgi

Iespējams, tāpēc Laila kopā ar biznesa partneri Anneli Tavari 2010. gada rudenī izveidoja uzņēmumu LaLina, lai piepildītu savu redzējumu par eko bērnu produktiem. “LaLina zīmola svarīgākie kritēriji, ražojot dažādas preces, ir izmantot materiālus, kuri top tuvāk Latvijai, un darināt tās Latvijā. Tam būtu jābūt visu eko uzņēmumu pamatprincipam, jo rada mazāku piesārņojumu. Mūsu vērtības ir mazuļa labsajūta, mīlestība pret visu dzīvo un ģimenes harmonija,” stāsta uzņēmuma līdzīpašniece Laila Strumpmane.

Skanīgais uzņēmuma un zīmola nosaukums radies divu apsvērumu iespaidā: “Bērniņš, kad piedzimst, viņš “lalina”, tamdēļ arī izdomājām nosaukumu LaLina, kā arī daļa mūsu produkcijas ir no lina, kas ir kvalitātes rādītājs. Lins ir viens no ekskluzīvākajiem materiāliem,” par nosaukuma rašanos stāsta Laila.

Šobrīd zīmols piedzīvo nelielas pārmaiņas, jeb drīzāk varētu teikt, tiek precizēti zīmola akcenti. Lai uzsvērtu savu specifiku – bērnu eko produktu ražotājs – zīmols iegūst jaunu nosaukumu – LaLina ecobaby. “LaLina ecobaby zīmols būs tas, kuru paturēsim tieši zīdaiņu precēm, jo tas ļauj uzreiz klasificēt mūs kā mazuļu eko produktu ražotājus,” uzsver Laila.

Mūsu vērtības ir mazuļa labsajūta, mīlestība pret visu dzīvo un ģimenes harmonija.

Veiksmes pakaviņš

Uzņēmējas sākotnēji sāka ražot un piedāvāt tirgū lina pakaviņus ar rotaļlietu, pildījumam izmantojot griķu sēnalas no bioloģiskās saimniecības. Pirmais produkts guva daudzas pozitīvas atsauksmes un deva drosmi tālākai attīstībai. Šobrīd LaLina asortimentā ir atrodami vilnas guļammaisi, sedziņas, spilveni, slingi, virsmatrači, matrači, pufi, mantu kastes, arī apģērbs mazuļiem…

Produkti ir domāti pašiem mazākajiem patērētājiem – zīdaiņiem no dzimšanas līdz aptuveni piecu gadu vecumam. Taču pie sasniegtā uzņēmējas nedomā apstāties. “Mūsu plāns ir radīt pilnu klāstu zīdaiņu precēm. Tamdēļ ik pa laikam nāk klāt jauni produkti. Piemēram, jaunais produkts, kurš šobrīd tiek testēts, ir melnalkšņa zīdaiņu gultiņas, kuras ar rokām tiks darinātas Latvijā. Tās netiks lakotas vai krāsotas, bet apstrādātas tikai ar dabīgu eļļiņu. Tuvākajā nākotnē pārsteigsim klientus ar jaunu kokvilnas izstrādājumu piedāvājumu, kā arī papildināsim lina kolekcijas līniju,” stāsta Laila.

Modīgi, praktiski un ar sertifikātiem

LaLina aktīvi piedalās starptautiskās izstādēs, lai paplašinātu savu noieta tirgu un ļautu Latvijā ražoto iepazīt un novērtēt arī citu valstu patērētājiem. Šobrīd LaLina produkciju pircēji var iegādāties Latvijā, Vācijā un Krievijā. “Interneta veikalos esam pieejami arī Francijā un Nīderlandē. Mūsu produkcija ir ceļojusi pat uz Āziju. Taču lielākoties mūsu tirgus ir pasaules reģioni, kuros ir ziemas mēneši,” norāda uzņēmēja.

“Ja vecajā Eiropā klientam ir svarīgi dažādi sertifikāti, pierādījumi, ka esi dabīgs, tad Krievijā, piemēram, šādus sertifikātus neviens neprasa, un klientam arī nav īstas izpratnes par ekoloģiskiem produktiem. Viņiem šis “trends” šobrīd tikai sāk parādīties, un eko produkts vairāk nozīmē kvalitatīva prece,” par novērojumiem eko produktu nišās citās valstīs dalās Laila.

“Savukārt Latvijā mūsu produktus izvēlas cilvēki, kuriem rūp dabīgas lietas, kuri novērtē kvalitāti, kuriem patīk vienkāršība, un cilvēki, kuri vēlas iedziļināties. Latvijā ļoti iecienīta dāvana jaundzimušajiem ir LaLina ecobaby sedziņa vai pakaviņš. Tā ir noderīga, mīļa, Latvijā ražota dāvaniņa. Savukārt jaunie vecāki visbiežāk izvēlas iegādāties guļammaisus, jo tie ir multifunkcionāli – var lietot gan ratos kā ietinamo sedziņu, gan kā paklājiņu, uz kura guldīt bērnu uz zemes, vai vēlāk kā vienkāršu sedziņu,” par Latvijas pircēja preferencēm stāsta Laila.

Līdztekus jaunām iecerēm piedāvāto produktu klāsta paplašināšanā uzņēmējas tuvākajā laikā durvis vērs LaLina birojam-salonam Rīgā, Lāčplēša ielā 161, kur varēs iepazīties ar plašo LaLina asortimentu, arī ar stilīgu ikdienas un izejamo apģērbu kolekciju barojošām māmiņām un mazuļiem, ko radījusi dizainere Anita Salnāja. Biroju varēs apmeklēt, iepriekš piesakoties.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna