Par rokdarbiem

Adām ar prieku

Adām ar prieku

Lai adīšana un iegūtais rezultāts sniegtu gandarījumu un prieku, adāmadatām ir liela nozīme. Tās īstākās, vienīgās, pareizākās un mīļākās katrai adītājai savas. Favorītu saraksts top ar laiku. 

Pamatā adāmadatas var iedalīt trīs grupās: garās, zeķu un apaļadāmadatas. Tās ir pieejamas dažādos izmēros un garumos. Adāmadatas izmērs tiek norādīts uz iepakojuma, dažkārt arī uz pašām adāmadatām. Tās pamatā ražo no metāla (alumīnija, tērauda), koka, bambusa, plastmasas, kazeīna, stikla un kaula. Ir arī adāmadatas ar apgaismojumu.

1. Garās adāmadatas.

Tām viens gals ir smails, otrs – ar stiprinājumu, parasti komplektā iegādājamas divas. Lielāka izmēra adījumiem izmanto adāmadatas ar pagarinājumu (stiepli), kurai gals ir noslēgts ar stiprinājumu. Šādas adatas parasti izvēlas, piemēram, jaku, džemperu, kleitu vai svārku adīšanai.

2. Zeķu adāmadatas.

Šīm adatām abi gali ir smaili un tās ir samērā īsas, lai būtu parocīgi adīt. Ja nepieciešams kādu galu noslēgt, izmanto uzmavas (vai arī dzēšgumijas gabaliņus). Zeķu adāmadatas izmanto ne vien zeķu, bet arī cimdu un citu cilindrveidīgu priekšmetu adīšanai, kā arī mazu detaļu adīšanai. Iepakojumā parasti tās ir piecas.

3. Apaļadāmās adatas.

Tās ir divas adatas, kuras savieno stieple (aukla). Šīm adāmadatām ir ne vien dažādi izmēri, bet arī stieples garums ir atšķirīgs. Apaļadāmās adatas ir ļoti parocīgas visāda veida cilindrveidīgu priekšmetu adīšanai – svārku, apļveida šaļļu, u.tml.

Izmēram ir nozīme

Gan adāmadatu, gan dziju ražotāji pamatā izmanto Eiropas un ASV adāmadatu izmērus. Visbiežāk adītājas izmanto 2,5– 4 mm adāmadatas. 1,5 mm adāmadatas izmanto ļoti smalkas dzijas adījumiem. Rupjām dzijām, lieliem izstrādājumiem ir radītas adāmadatas ar diametru līdz pat 25 mm. Lai noteiktu adatas izmēru, var izmantot mazu palīgu – adāmadatu izmēru noteicēju, kas paralēli norāda Eiropas izmēru milimetros un ASV lietotos adāmadatu izmērus.

Iegādājoties dziju, vērts ielūkoties ražotāja sniegtajā informācijā. Tajā atradīsiet ne vien informāciju par dzijas biezumu, sastāvu, izstrādājuma kopšanu, bet arī ieteicamo adāmadatas veidu un izmēru. Tomēr jāņem vērā, ka katrai adītājai ir savs adīšanas stils – viena adītāja ada ciešāk, cita vaļīgāk. Ja adāt cieši, ieteicams izvēlēties mazliet resnākas adatas, tad adījums nebūs blīvs un ciets, un otrādi. Bez tam jāņem vērā arī plānotā adījuma raksts.

Lai būtu pārliecība, ka rezultāts apmierinās, noteikti jānoada raksta paraudziņš ar izvēlēto dziju un adāmadatām. Tas arī ļaus precīzi aprēķināt nepieciešamo valdziņu skaitu.
Padoms. Ja vēlaties uzadīt, piemēram, šalli kādā no tīkla rakstu adījumiem, izvēlieties smalku dziju un resnākas adāmadatas.

Sirdij tuvākās

Kāda ražotāja un kāda materiāla adāmadatas izvēlēties – tas ir pieredzes un gaumes jautājums. Protams, izvēloties produktu, kam ir norādīts ražotājs (ne tikai valsts), rodas papildus pārliecība, ka adāmadatas ir atbilstošas kvalitātes. Katram materiālam, no kura ražo adāmadatas, ir savi plusi un mīnusi. Vienai adītājai svarīgs būs darbarīku izturīgums, citai – vieglums vai materiāla dabiskums. Vēl kādai svarīgāks par visu būs adāmadatas izskats un krāsa.

Ja esi iesācējs, eksperimentē! Izmēģini dažādu firmu, atšķirīga materiāla adāmadatas (protams, nepērkot visa veida un izmēru adāmadatas uzreiz). Uzdod jautājumus pārdevējiem, norādot, kādam mērķim meklējat adāmadatas, kādu dziju plānojat izmantot. Bieži vien specializēto rokdarbu un dziju veikaliņu pārdevēji paši ir aizrautīgi adītāji un spēs piedāvāt profesionālu padomu konkrētam gadījumam. Paņemiet adāmadatas rokās, – kādas tās šķiet uz tausti, cik vieglas vai smagas tās jums liekas?

Pievērsiet uzmanību

  • Vai adāmadatu gali nav pārāk apaļi (būs grūti adīt), vai pārāk smaili (dursies pirkstos)?
  • Cik vieglas/smagas tās ir?
  • Vai apaļadāmadatām ir labs, gluds adatas un stieples savienojums (lai neķertos valdziņi)?

Palīgi

Patīkami sīkumi, kas nav obligāti, bet rada darbu tīkamāku. Rokdarbu piederumu ražotāji ir padomājuši par dažādām situācijām un maziem palīgiem, kā tās risināt. Lūk, daži no tiem.

  • Palīgadatas ir adatas ar izliekumu, kas noder rakstu adīšanā.

  • Tamboradatas, ja nepieciešams, atvieglos saadīt vairākus valdziņus.

  • Valdziņu saturētāju izmanto gadījumos, kad nepieciešams uz laiku daļu adījuma valdziņu neadīt, atstājot tos uz šādas palīgadatas.

  • Adatu uzmavas lieto, ja nepieciešams noslēgt adatas aso galu.

  • Rindu skaitītāju izmanto gadījumos, kad nepieciešams sekot līdzi rakstiem vai rindu skaitam. Vienīgi nav jāaizmirst katru reizi pagriezt skaitītāju uz priekšu!

  • Marķieri noderīgi, ja nepieciešams atzīmēt rakstu vai noteiktas rindas adījumā.

  • “Zivtiņas” jeb dzijas spolītes noderēs krāsainu rakstu adīšanā, uz tām uztinot dziju.

Foto: Rita Baroniņa-Maurāna. Attēli: Artūrs Maurāns.